Nejlepší kosmetika na akné

Nejlepší kosmetika, co pomáhá na akné: Test & recenze

Akné je jedním z nejznámějších kožních onemocnění, které je nejčastěji spojováno s obdobím dospívání a hormonálními změnami, avšak dokáže potrápit i v dospělosti. Správnou životosprávou a dobrými návyky můžete aknózní pleti úspěšně předejít. Pokud se však objeví první nedokonalosti, je na čase sáhnout po vhodném přípravku. Zajímá vás, jaká je ta nejlepší kosmetika na akné? Krém, sérum nebo čisticí gel by ve vaší výbavě neměli chybět. Přečtěte si moje recenze přípravků na akné a problematickou pleť a vyberte si z již ověřených produktů.

Pokud se v mém srovnání nenajdete a nezalíbí se vám žádný z uvedených kosmetických přípravků, můžete se do výběru pustit po vlastní ose. S tím vám pomůže článek Jak vybrat kosmetiku na akné, ve kterém vám prozradím, na jaké parametry se při nákupu zaměřit. Kromě toho vám poskytnu spoustu informací, které byste o akné měli vědět. Čtěte dále a přesvědčte se, že existuje kvalitní přírodní kosmetika na akné, se kterou nemusíte mít strach ze zbytečných silikonů, parabenů a parfemací.

Porovnání nejlepší kosmetiky na akné a problematickou pleť – TOP 5

ProduktNaše hodnoceníOrientační cena
Iuvenio Retouch
TOP 1

+ noční anti-age krém

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
cca 600 Kč Zjistit cenu
Acne Cream NAFIGATE
TOP 2

+ krém na akné

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
cca 400 Kč Zjistit cenu
>Dermalogica PreCleanse
TOP 3

+ čistící olej pro hloubkové čištění

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
cca 1300 Kč Zjistit cenu
Vichy Normaderm Phytosolution
TOP 4

+ korekční péče

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
cca 450 Kč Zjistit cenu
Uriage Hyseac pate SOS soin local
TOP 5

+ noční pasta na akné

[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]
cca 250 Kč Zjistit cenu

Recenze přípravků na akné a problematickou pleť

Tonika a krémy na akné nebo jiné dermatologické přípravky z lékárny stojí často kupu peněz. V mém srovnání vám však přináším tipy na již ověřené produkty, se kterými mají uživatelky vesměs samé pozitivní zkušenosti. Každému pochopitelně vyhovuje něco jiného, a tak je třeba brát v potaz typ pleti nebo také výši vašeho rozpočtu. Nákup níže uvedených produktů ale doporučuji přinejmenším zvážit.

1. Iuvenio Retouch – noční anti-age krém

Iuvenio Retouch Pleťový noční krém

Prvním z recenzovaných produktů je noční anti-age krém Iuvenio Retouch. Obsahuje novou formu kyseliny retinové, která slibuje vyšší účinnost, stabilitu a bezpečnost než v kosmetice běžně používaný retinol. Mezi další klíčové látky poté patří hyretin, vitamin C, tanactine a aloe vera.

Noční krém při pravidelném používání a ideálně i doplnění denního přípravku ze stejné řady nabízí mnoho účinků. Zmírňuje projevy akné a účinně snižuje produkci kožního mazu. K tomu všemu navíc bojuje i proti stárnutí a zlepšuje kožní bariéru. Složení je čistě veganské, neobsahuje barviva, parfemaci, silikony ani parabeny. Cena je v tomto případě relativně průměrná, za 30 ml kvalitního přípravku zaplatíte okolo 600 Kč.

2. Acne Cream NAFIGATE – krém na akné

acne cream nafigate – krém na akné

Sjednocující krém na akné Acne Cream NAFIGATE své účinky zakládá na síle kyseliny salicylové a mandlového oleje. Zatímco kyselina salicylová představuje ideální ingredienci pro účinný boj proti akné, mandlový olej zajistí hydrataci pleti a dodá jí vitamíny a minerály. Je důležité zmínit, že pokud máte pleť suchou nebo citlivou, je dobré používat pouze jeden přípravek s obsahem kyseliny salicylové a zároveň jej nekombinovat s přípravkem obsahujícím retinoidy. Mohlo by totiž dojít k podráždění pleti. Krém je vhodný pro akutní pomoc při akné a v 50ml balení jej seženete za přibližně 400 Kč.

3. Dermalogica PreCleanse – čistící olej pro hloubkové čištění pleti

Dermalogica čistící olej pro hloubkové čištění pleti PreCleanse

Jelikož je péče zahrnují čištění pleti nesmírně důležitá, nechybí v našem srovnání čistící olej pro hloubkové čištění pleti Dermalogica PreCleanse. Patří sice mezi dražší produkty, ale o to šetrnější a efektivnější složení od něj můžete očekávat. Mezi klíčové ingredience patří olivový olej, olej z ořechu Kukui a z meruňkových jader, semena brutnáku lékařského a extrakt z rýžových otrub.

Ze složení je patrné, že se jedná o lehoučký olej na rostlinné bázi, což potěší všechny příznivce této kosmetiky. Olej účinně odstraňuje make-up a nečistoty z pleti a nezanechává po sobě mastný film. Jde o veganský výrobek, který lze sehnat ve 150ml balení s pumpičkou za bezmála 1 300 Kč.

4. Vichy Normaderm Phytosolution

Vichy Normaderm Phytosolution

Korekční péče v podobě krému od Vichy je dalším z vydařených produktů, po kterých se při boji s akné vyplatí sáhnout. Hodí se pro denní i noční použití, takže je poměrně univerzální. Má svěží ultralehkou gelovou texturu s nádechem máty, avšak v jeho složení najdete kyselinu hyaluronovou a salicylovou a také probiotika. Po aplikaci krému zůstává pleť rozjasněná a příjemná na dotek.

Krém koriguje viditelnost pupínků, černých teček a jizev či jiných stop po akné. Neobsahuje SPF, takže je ideální jej kombinovat s ošetřujícím přípravkem. Prodává se v 50ml balení za zhruba 450 Kč.

5. Uriage Hyseac pate SOS soin local – noční pasta na akné

Uriage Hyseac pate SOS soin local

Zajímavým produktem je tato noční pasta od značky Uriage zmírňující akutní projevy akné. Prodává se v maličkém 15g balení za bezmála 250 Kč, ale rozhodně stojí za to ji vyzkoušet. Ve složení pochopitelně nechybí termální voda Uriage, která v tomto případě napomáhá lokálnímu hojení aknózní pleti. Dále obsahuje výtažek z břidlicového oleje, zelený jíl a zinek, díky čemuž účinně působí na komedony, přičemž výsledek je znát již po probuzení.

Ráno stačí pastu z obličeje opláchnout a můžete zpozorovat viditelné zlepšení. Jde o hypoalergenní přípravek bez parfemace, který můžeme doporučit mužům i ženám, které trápí aknózní pleť.

6. Bioderma Sébium Gel Moussant – čisticí gel pro mastnou a smíšenou pleť

Bioderma Sébium Gel Moussant

Dalším skvělým produktem pro čištění pleti je tento gel od značky Bioderma. Je určený pro mastnou a smíšenou pleť a hodí se k pravidelnému používání. U tohoto výrobku proběhlo testování, kterého se zúčastnilo 20 žen. Po 28 dnech test prokázal 23% snížení celkového počtu aknózních lézí a nedokonalostí.

Obsahuje kombinaci aktivních látek a přírodních výtažků, s pomocí kterých se postará o zlepšení stavu pleti a redukci kožního mazu. Zanechává pleť osvěženou a předchází uspávání pórů. Cena je poměrně příznivá, za 500ml balení s pumpičkou zaplatíte okolo 300 Kč.

7. La Roche-Posay Effaclar DUO (+) – korekční obnovující péče

La Roche Posay Effaclar Duo krém

Z produktů obsahujících termální vodu nám nemohl utéct ani tento krém od La Roche-Posay proti nedokonalostem pleti a stopám po akné. Je určený pro mastnou a problematickou pleť, která může být i citlivá, a hodí se pro denní použití.

Kromě zmíněné termální vody obsahuje niacinamid s regeneračními účinky, Procerad, kyselinu salicylovou pro boj proti akné. Účinné složení předchází vzniku nedokonalostí způsobených vlivem akné, uvolňuje ucpané póry a zastavuje nadměrnou produkci mazu. Prodává se ve 40ml tubě za bezmála 300 Kč.

8. Saffee Acne Skin – lokální péče proti akné

Saffee Acne Skin

Tento krém pro lokální ošetření aknózní pleti přináší okamžitý účinek, skrze který se jistě stane i vaším TOP produktem, na který nedáte dopustit. Stačí jej nanést na postižené místo a okamžitě ucítíte úlevu. Krém zklidňuje projevy akné a redukuje zčervenání pleti.

Při pravidelném použití se zaslouží o snížení produkce mazu i nižší výskyt zanícených pórů. Pro co nejlepší výsledky je vhodné krém používat spolu s dalšími přípravky této řady. Krém pro lokální použití seženete v 15ml tubě za zhruba 200 Kč.

9. Sebamed Clear Face Anti – Pimple Gel proti pupínkům

Seabamed Clear Face Anti - Pimple Gel proti pupínkům

Předposledním ze srovnání je tento poměrně známý gel proti pupínkům od značky Sebamed. Prodává se v maličké 10ml tubě s roll aplikátorem za zhruba 130 Kč a jako první pomoc na akné se rozhodně vyplatí. Je určený pro lokální ošetření zanícených pupínků a problematických míst, kterým poskytne okamžitou úlevu a ochranu před množením dalších bakterií způsobujících akné.

V jeho složení najdete hydratační extrakt z okurky a hydrolyzované hedvábí, které předchází vzniku drobných jizviček po vyschnutí pupínku. Součástí je také aktivní ingredience z heřmánku, která zklidňuje podráždění. Celkově se jedná o vydařený produkt, který neobsahuje olej, takže jej mimo jiné ocení i majitelky mastnější pleti.

10. L’Oréal Paris Pure Clay – detoxikační maska

L'Oréal Pure Clay Detox Mask intenzivní čistící pleťová maska

Posledním produktem ze srovnání je tato detoxikační maska od značky L’Oréal Paris. Hodí se pro použití ráno i večer, přičemž vždy je potřeba ji nechat alespoň 15 minut působit. Obsahuje kombinaci montmorillonitského jílu a japonského černého uhlí, které dohromady fungují jako magnet na nečistoty usazené hluboko v pórech. Výsledkem aplikace je čistá, sametově jemná pleť, která je zbavená všech environmentálních toxinů, které na ní za den či noc ulpěly. Má nevysušující složení, takže se hodí i pro suchou a citlivou pleť. Prodává se v 50ml balení a stojí okolo 200 Kč.

Jak vybrat kosmetiku na akné

Pokud vám žádný přípravek z uvedených recenzí nepadl do oka a chcete se do výběru pustit po vlastní ose, pak si přečtěte řádky níže. Napoví, po čem se při nákupu dívat a co by měl správný přípravek na akné splňovat.

S jakými přípravky se vyplatí bojovat proti akné?

Na boj proti akné zpravidla nepostačí jeden jediný přípravek. A pokud je vaše akné způsobeno dědičností, pak je docela pravděpodobné, že nikdy zcela nezmizí. Do jisté míry jemu však můžete předcházet správnou péčí. Péče o pleť se skládá z několika kroků, které vám níže podrobněji představíme a uvedeme i vhodné přípravky.

  • Čištění pleti by mělo probíhat každé ráno i večer. Sáhněte po micelární čisticí vodě, gelu či mýdle, ideálně bez alkoholu.
  • Hydratace pleti musí následovat po každém čištění. Vysušená pokožka má totiž tendenci produkovat více mazu. Nezapomeňte proto používat hydratační krém či sérum.
  • Noční péče by se neměla podceňovat. Zvolte noční krém na akné, který se postará o hydrataci a hojení pleti v noci a urychlí regeneraci drobných jizviček po akné.
  • Peeling nebo maska se hodí pro odstranění odumřelých kožních buněk, urychlí regeneraci pleti. Peeling je více agresivnější, maska na pleť naopak spíše vyživí a zajistí hydrataci.
  • Korekce pleti přijde na řadu, když už se akné objeví. Použijte například korekční make-up tyčinku, která pupínky zakryje a zároveň je léčí. Postará se také o sjednocení tónu pleti.

Rostlinné oleje

Pokud sázíte na přírodní kosmetiku, pak pro boj s akné vyzkoušejte nejrůznější rostlinné oleje. Vybírejte vždy z těch, které jsou v BIO kvalitě, lisované za studena a od ověřeného výrobce, který do svých produktů nepřidává žádné příměsi. Mezi oblíbené oleje patří tea-tree nebo jojobový olej.

Důležité vlastnosti přípravku na akné

Ať už máte pleť problematickou, nebo ne, vždy vybírejte mezi přípravky, které se dobře roztírají. Každé namáhání pleti zvyšuje produkci mazu a špatně roztíratelný krém by mohl akné zhoršit. Pokožka by vás po aplikaci nikdy neměla pálit ani svědit a zároveň by se měl přípravek do 20 minut plně vstřebat. V ideálním případě vybírejte přípravek založený na přírodní bázi či v BIO kvalitě.

Složení – jaké účinné látky by měla kosmetika na akné obsahovat?

Pro kohokoliv s aknózní pletí jsou ideální přípravky, v jejichž složení najdete kyselinu mléčnou. Jde o přirozeně hydratační látku, která pomáhá regulovat tvorbu mazu a působí antibakteriálně. Podobně prospěšná je také kyselina salicylová. Na mírnější projevy akné je možné použít také ovocné kyseliny, které se s oblibou používají při výrobě přírodních krémů.

Na škodu určitě nebude, když bude mít vybraný přípravek obsah jílu nebo černého uhlí. Tyto látky jsou nápomocné při detoxikaci pleti a dodávají jí potřebné minerály. Vhodné jsou pak také řasy z mrtvého moře, kaolin nebo hlemýždí extrakt.

Zohledněte váš typ pleti

Výběr kterékoliv kosmetiky je potřeba podrobit typu pleti. Jaké typy pleti známe?

  • Normální/eudermická pleť je ideálně vyvážená, není suchá ani mastná.
  • Mastná pleť typicky produkuje nadměrné množství kožního mazu. Je na pohled mastná a často s ucpanými póry.
  • Suchá pleť produkuje málo kožního mazu. Postrádá látky, které potřebuje pro udržení vlhkosti a pro ochranu proti vnějším vlivům.
  • Citlivá pleť často rudne, pálí a objevují se na ní pupínky při podráždění.
  • Problematická pleť se často potýká s černými tečkami a akné a nemá sjednocený tón ani strukturu.
  • Smíšená pleť představuje kombinaci více typů pleti v jednom. V oblasti T zóny je mastná a zbytek obličeje bývá spíše sušší.

Vše, co byste o akné měli vědět

Akné je jedno z nejrozšířenějších kožních onemocnění, které si většina spojuje s obdobím dospívání a puberty. Leckteří dospělí však potvrdí, že to zdaleka není a pravda a že onemocnění postihuje i dospělé osoby. Zbavit se ho bývá mnohdy velice obtížné, proto byste vedle neustálého zkoušení nové kosmetiky měli také vědět, co akné způsobuje a zda je možné mu předcházet. To vše a mnohem více vám prozradí odstavce níže.

Formy aknózní pleti – jakou podobu může mít akné?

Pod pojmem akné si většina představí zarudlý pupínek. Ten je však jen jedním z možných příznaků, jak se akné projevuje. Onemocnění má projevů mnohem více. Které jsou další z nich?

  • Acne comedonica se projevuje drobnými tečkami na povrchu kůže, neprobíhá v nich ale zánět.
  • Acne papulopustulosa se vyznačuje výskytem z části zanícených a na dotek bolestivých zarudlých pupínků.
  • Acne conglobata je nejtěžší forma nemoci. Projevuje se velkým množstvím hnisajících pupenů a abscesů s hnisem. Tato forma akné je nejagresivnější a často po sobě zanechává jizvy. V mnoha případech se přistupuje k léčbě pomocí farmaceutik.

Typy pupínků

Není pupínek jako pupínek. Stejně jako rozeznáváme druhy akné, tak rozlišujeme i typy jeho projevů. Níže vám představíme ty nejznámější z nich.

  • Černá tečka (otevřený komedon)
  • Bílá tečka
  • Pupínek (uhřík) je označení pro zanícenou, vyvýšenou a zarudlou lézi (poškozenou tkáň). Obvykle je na dotek bolestivý.

Co způsobuje akné?

Zánětlivému procesu, kterému se říká akné, předchází ucpání mazové žlázy. K tomu obvykle dochází působením hormonů, vlivem kterých žláza produkuje nadměrné množství mazu. Buňky vývodového kanálku se pak začnou rychle množit a odumírat, což má za následek ucpání žlázy. Právě takové prostředí přispívá k množení bakterií, na jejichž přítomnost poté tělo reaguje zánětlivým procesem. Výsledkem jsou pak ony nevzhledné a často bolestivé pupínky.

Na výskytu a rozvoji akné může mít vliv mnoho faktorů. Kromě měnící se hladiny hormonů jsou na vině také škodlivé návyky v podobě kouření či pití alkoholu, dále nevyvážená a málo pestrá strava, užívání léků, nadměrný stres, sluneční záření nebo také nevhodná péče o pleť.

Jak předcházet akné a zlepšit stav pleti?

Dříve, než se pustíte do léčby akné pomocí farmaceutických pokladů, měli byste se snažit udělat v rámci své životosprávy vše pro zlepšení kvality vaší pleti. Je důležité porozumět všem potenciálním spouštěcím faktorům, které mohou být příčinou vzniku akné. V odstavci výše jsme ty nejzásadnější faktory již uvedli. A níže vám poradíme, co vše udělat pro to, aby se stav vaší pleti zlepšil.

  • Zlepšete své stravovací návyky. Je důležité přijímat stravu pestrou a vyváženou a dbát na to, když se našemu tělu něco nelíbí. Respektujte své tělo a nasaďte takzvanou eliminační dietu, která vám pomůže objevit možného viníka problémů vaší pleti.
  • Přestaňte kouřit. A pokud to nezvládnete, zkuste kouření alespoň omezit. Pleť trpí nejen zvenčí v závanu kouře, ale i zevnitř.
  • Užívání léků proberte se svým lékařem. Pokud máte za to, že vám užívané léky způsobují akné, nebojte se to říci lékaři. Měl by vám být schopen doporučit vhodnou alternativu.
  • Pečujte o svou pleť pravidelně. Každé ráno i večer ji čistěte a nezapomeňte před spaním odstranit všechen make-up. Vybírejte si takové přípravky, které odpovídají vašemu typu pleti. A pokud si nejste jistí, jaká je vaše pleť, zkuste si zajít do lékárny s dermacentrem, kde vám jistě poradí.
  • Snižte stres na minimum. V práci to pravděpodobně dobře nepůjde, je ale důležité najít si způsob, jak se uvolnit a zarelaxovat. V tomto případě dbejte na pravidelnost.
  • Chraňte se před slunečním zářením, třeba vhodnými opalovacími krémy.

Přidat komentář

20 − three =