Opalovací přípravek = ochrana před sluncem

Test & recenze opalovacích krémů: Víte, jak se chránit před sluníčkem?

Nejlepší opalovací krémy, spreje, gely – každá oblíbená textura vyniká jinými vlastnostmi. Jak se zorientovat v široké nabídce značek a produktů, které jsou na trhu dostupné? Podívejte se na recenze opalovacích krémů, které stojí za vyzkoušení. Dozvíte se také, jaký fototyp kůže máte, a tedy jak moc se před sluníčkem musíte chránit.

Nejlepší opalovací krémy

Chystáte se na letní dovolenou k moři? Pak se jistě toužíte vrátit s krásnou, bronzově opálenou kůží. Avšak nejen v létě je potřeba chránit pokožku před sluníčkem a působením UVA a UVB záření. Ať už si hodláte užít léto plnými doušky nebo se chystáte na dovolenou do hor, měli byste vědět, jaký koupit přípravek na opalování i co znamenají tyto zkratky. Nevíte si rady? V následujících řádcích vám poradíme, jak vybrat opalovací krém k moři i do hor, se kterým se vaše pokožka zaručeně vyhne spálení a nevzhledného šupinatění.

Drtivá většina z nás v létě před sluníčkem neutíká do chladných krajin, naopak mu vyráží naproti do slunných přímořských i zaoceánských oblastí. Nástrahy, které slunce a vyzařující ultrafialové záření skrývá, však mnozí stále podceňují. Jestliže také trávíte horké dny pod širým nebem, neměli byste ochranu před sluncem vynechat. Kožní problémy počínaje pigmentovými skvrnami či alergií na slunce mohou být nejčastější příčinou nedostatečné nebo zcela chybějící ochrany.

Recenze & test opalovacích krémů, se kterými se nespálíte

Zajímá vás test opalovacích krémů a to, zda skutečně vyznačený faktor zabránil spálení? Vybrali jsme pro vás ověřené produkty, mezi které jsme zařadili opalovací krémy, mléka, spreje i oleje. Zohlednili jsme účinnost ve vodě, způsob aplikace i potřebné množství k dokonalé ochraně pokožky. Přečtěte si, jak testování dopadlo a co prozradí jednotlivé recenze krémů a dalších oblíbených konzistencí.

PořadíProduktNaše hodnoceníOrientační cenaObjednávka
#1Daylong Ultra Lotio SPF25
5 out of 5 stars (5 / 5)550 Kč
(200 ml)
Zjistit cenu
#2Daylong Extreme mléko SPF50+
5 out of 5 stars (5 / 5)600 Kč
(100 ml)
Zjistit cenu
#3Piz Buin Allergy Lotion SPF30
5 out of 5 stars (5 / 5)300 Kč
(100 ml)
Zjistit cenu
#4BIODERMA Photoderm BRONZ Olej SPF 30
5 out of 5 stars (5 / 5)580 Kč
(200 ml)
Zjistit cenu
#5Daylong Regular SPF 15
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)450 Kč
(200 ml)
Zjistit cenu
#6VICHY Idéal Soleil SPF30
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)660 Kč
(300 ml)
Zjistit cenu
#7La Roche-Posay Anthelios spray SPF30
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)650 Kč
(200 ml)
Zjistit cenu
#8Avene Huile solaire olej SPF30
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)400 Kč
(200 ml)
Zjistit cenu
#9EISENBERG SPF 15 / 30
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)460 Kč
(100 ml)
Zjistit cenu
#10SunVital Argan Bronz Oil SPF20
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)210 Kč
(200 ml)
Zjistit cenu

Poznámka: Lipozomální produkty se lépe vstřebávají do kůže.

1. Daylong Ultra Lotio SPF25

Daylong Ultra Lotio SPF25

 Recenze Daylong Ultra Lotio SPF25  Lipozomální opalovací krém na obličej i tělo poskytuje střední UVA a UVB ochranu. Je extra odolný vůči sladké i slané vodě, takže s ním můžete bez obav vyrazit k moři i k místní sladkovodní přehradě. Lehce se roztírá i vstřebává a pečuje o kůži díky obsahu Aloe vera a vitaminu E. Pro své unikátní složení patří mezi ty nejlepší opalovací krémy na našem trhu.

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Koupit v obchodě

2. Daylong Extreme mléko SPF50+

Daylong Extreme lipozomální ochranné mléko SPF 50+

 Recenze Daylong Extreme mléko SPF50+  Tento kvalitní opalovací krém 50 SPF je vhodný zejména pro nadmíru citlivou pokožku se sklony k alergiím na sluneční záření (první a druhý fototyp) a rovněž by vám neměl chybět, pokud se chystáte do tropických nebo vysokohorských oblastí. Poskytuje vysokou míru ochrany a ve vodě se nestírá. Je ale potřeba jej nanést v dostatečném množství, které je následně nutné nechat vstřebat.

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Koupit v obchodě

3. Piz Buin Allergy Lotion SPF30

Piz Buin Allergy Lotion SPF30

 Recenze Piz Buin Allergy Lotion SPF30  Luxusní mléko na opalování poskytne vaší pleti potřebnou celodenní hydrataci a vysokou ochranu před škodlivými vlivy UVA i UVB záření. Zvláště v horkých dnech oceníte zlepšení pružnosti pokožky a celkové rozjasnění. Je vhodný pro mužskou i ženskou pleť, neucpává póry a rychle se vstřebává. Bohužel po kontaktu s vodou již sám výrobce doporučuje nanést novou vrstvu.

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Koupit v obchodě

4. BIODERMA Photoderm BRONZ Olej SPF 30

BIODERMA Photoderm bronz Olej SPF 30

 Recenze BIODERMA Photoderm BRONZ Olej SPF 30  Tento suchý olej na opalování zajistí vaší pokožce vysokou ochranu před UVA a UVB zářením. Je obohacen o melanin, který vaše opálení viditelně zvýrazní a pomůže jej urychlit. Dodává se ve formě rozprašovače, tudíž je jeho aplikace velmi jednoduchá. Má lehkou texturu, která na pokožce nezanechává mastný film. Slibuje voděodolnost, avšak po kontaktu se slanou vodou doporučujeme nanést jeho novou vrstvu.

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Koupit v obchodě

5. Daylong Regular SPF 15

Daylong Regular Lotio SPF15

 Recenze Daylong Regular SPF 15  Voděodolné lipozomální mléko na opalování nabízí jen střední ochranný faktor a je vhodný pro tmavší pokožku, která dobře snáší množství sluníčka. Obsahuje výtažky z aloe vera a také vitamin E, zaručuje tudíž patřičnou hydrataci. Je extra odolný vůči vodě a vydrží i několik koupání. Snadno se roztírá a na krémovou texturu se také poměrně rychle vstřebává.

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

Koupit v obchodě

6. VICHY Idéal Soleil SPF50

Vichy Idéal Soleil Capital ochranné mléko na tělo a obličej SPF 50+

 Recenze VICHY Idéal Soleil SPF30  Produkt oblíbené značky je ideální pro děti i dospělé, máte-li společné vlastnosti pokožky, postačí vám na dovolené jedno balení. Dobře se roztírá, chrání kůži před možným poškozením způsobeným UVA a UVB zářením a také před vznikem pigmentových skvrn či předčasným stárnutím. Při slabší intenzitě slunečního záření je vhodný i pro světlou a citlivou pokožku, zejména se však hodí pro tmavší typy.

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

Koupit v obchodě

7. La Roche-Posay Anthelios spray SPF30

La Roche-Posay Anthelios SPF30

 Recenze La Roche-Posay Anthelios spray SPF30  Tenhle sprej na opalování patří mezi oblíbence zejména pro velmi vysokou a širokospektrální ochranu před UV zářením. Obsahuje termální vodu z La Roche-Posay, která má antioxidační účinky. Má jemnou lehkou texturu, která umožňuje rovnoměrnou aplikaci po celém těle. Je voděodolný, avšak při pocení nebo pro častém koupání se doporučuje nanést v nové vrstvě.

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

Koupit v obchodě

8. Avene Huile solaire olej SPF30

Avene Sun Sensitive olej na opalování spray SPF30

 Recenze Avene Huile solaire olej SPF30  Oblíbený olej ve spreji je ideální pro velmi citlivou pokožku se sklony k alergiím. Tento produkt je totiž přirozeně hypoalergenní a pomáhá předcházet vzniku alergických reakcí. Chrání kůži před UVA a UVB zářením a měl by se stát nezbytnou součástí vaší výbavy k moři. K udržení ochrany však již sám výrobce doporučuje jeho aplikaci opakovat při sušení ručníkem nebo při pocení.

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

Koupit v obchodě

9. EISENBERG SPF 15 / 30

EISENBERG opalovaci krem

 Recenze EISENBERG SPF 15 / 30  Rovnou dvojitý ochranný účinek v sobě skrývá tento oblíbený tělový krém. Nejen, že pokožku ochrání proti UVA a UVB záření, ale zároveň chrání mládí pleti a pomáhá předcházet jejímu předčasnému stárnutí. Neobsahuje žádná barviva a je vhodný i pro citlivou pokožku. Okamžitě se vstřebává a zabraňuje vysoušení. Po kontaktu s vodou je ale vhodné nanést novou vrstvu.

NAŠE HODNOCENÍ: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

Koupit v obchodě

10. SunVital Argan Bronz Oil SPF20

SUN VITAL Opalovací máslo s arganovým olejem OF 20

 Recenze SunVital Argan Bronz Oil SPF20  Spousta žen nedá na produkty s arganovým olejem dopustit. Toto opalovací arganové máslo je toho důkazem. Obsahuje hned bio-arganový olej, a navíc i betakaroten pro intenzivní, rychlé a dlouhotrvající opálení. Je voděodolný a dobře se roztírá. Zajišťuje však jen střední ochranu a je tudíž vhodný do oblastí s nižší intenzitou slunečního záření.

NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)

Koupit v obchodě

Jak vybrat opalovací přípravek pro spolehlivou ochranu před sluncem

Opalovací krém se musí dobře roztírat.
Opalovací krém se musí dobře roztírat.

Než vyrazíte na dovolenou za exotikou a relaxací nebo turistikou do horských oblastí, vybavte se na cesty vhodným preparátem pro opalování. Jak a podle čeho vybrat ten správný, který zajistí ochranu právě pro váš typ pokožky? Než se pustíte do výběru, přečtěte si, co všechno je potřeba zohlednit, aby se koupě neminula s požadovaným účinkem.

5 věcí, které byste měli vědět, než se pustíte do výběru:

  1. Jaký jste fototyp a který faktor je pro vás vhodný k ochraně před sluníčkem.
  2. Co znamená SPF a jak se počítá.
  3. Jaké jsou rozdíly mezi krémy, oleji či spreji na opalování.
  4. Jaký je rozdíl mezi UV, UVB a UVA zářením.
  5. Jak se opalovat a jak správně pečovat o pokožku po opálení.

Jaký jste fototyp?

Fototyp je vlastně vyjádřením toho, jak pokožka reaguje na slunce. K jeho určení stačí znát pigment kůže, zohlednit barvu očí a vlasů. Rozlišujeme celkem 6 skupin fototypů, které na slunce reagují odlišným způsobem. Podívejte se, jak podle tohoto určení vybrat vhodný opalovací přípravek.

  • Fototyp I

První fototyp má světlé oči i vlasy (zrzavé či blond) a velmi světlou kůži, která je typicky citlivá na sluneční záření. Na slunci rychle zčervená a prakticky nikdy nezhnědne. Tento typ by se na slunci neměl pohybovat příliš dlouho, zčervenání může nastat již po několika minutách. Pokud se však není možné sluníčku vyhnout, zvolte produkt s vysokým faktorem SPF 50+.

  • Fototyp II

Druhý fototyp patří také k těm citlivějším. Typicky světlou kůži doplňují šedé, modré či zelené oči, vlasy bývají světlé blond nebo hnědé. Tento typ má rovněž tendenci se na slunci zbarvit do červena, ovšem se správně zvoleným faktorem a postupným vystavováním se slunci může pokožka po čase lehce zhnědnout. Vhodný je opalovací prostředek s faktorem SPF 20–40.

  • Fototyp III

Třetí fototyp patří k těm nejčastějším. Typické jsou šedé a hnědé oči a hnědé vlasy. Dobře snáší sluneční záření, málokdy se spálí a při správném postupu opalování dobře hnědne. Pokud patříte k tomu fototypu, zvolte SPF faktor pohybující se v rozmezí 10–20.

  • Fototyp IV

Ke čtvrtému fototypu patří lidé, jejichž pleť nemá zcela žádné sklony k zarudnutí a dobře se opaluje. Nemívají pihy, za to se však většinou pyšní krásnými hnědými až černými vlasy. Pro běžný pobyt na slunci postačí tomuto fototypu přípravek s nízkým ochranným faktorem SPF 5–20.

  • Fototyp V a VI

Tyto dva fototypy nepatří do našeho evropského pásma. Do těchto skupin patří lidé s tmavou kůží, mívají tmavé oči i vlasy a skutečně nikdy se nespálí. Jsou zvyklí na zvýšenou intenzitu slunečního záření. Přesto by však dostatečnou ochranu neměli podcenit a měli by používat prostředky s alespoň nízkým faktorem SPF.

Opalovací krémy a přípravky
Opalovací krémy a přípravky

Který faktor zvolit pro ideální ochranu před sluníčkem?

Každý fototyp vydrží na sluníčku bez patřičné ochrany jen po určitou dobu – takzvanou dobu vlastní ochrany má každý fototyp jinou. Po jaké době je nutné začít právě vaši pokožku chránit opalovacím prostředkem? Podívejte se, jak se od sebe jednotlivé fototypy liší dobou, kterou je možné strávit na sluníčku bez ochrany.

  • Fototyp I vydrží na slunci bez ochrany 5–10 minut.
  • Fototyp II vydrží na slunci bez ochrany 10–20 minut.
  • Fototyp III vydrží na slunci bez ochrany 15–25 minut.
  • Fototyp IV vydrží na slunci bez ochrany 25–35 minut.

Co znamená SPF a jak se počítá

SPF (sun protection factor) nebo též sluneční ochranný faktor, který najdeme na obalech opalovacích prostředků udává, jak dlouho naši pokožku ochrání proti UVB záření. Například opalovací krém, který má SPF 20, ochrání vaši pokožku po 20× delší dobu, než kdybyste se nenamazali. Obecně platí, že čím máte pleť světlejší, tím vyšší ochranu byste měli zvolit.

Obecně se přípravky na opalování dělí na:

  • velmi vysokou ochranu SPF 50+,
  • vysokou ochranou SPF 30–50,
  • střední ochranou SPF 15–25,
  • nízkou ochranou SPF 5–10.

Optimální hodnota ochranného faktoru SPF nezáleží jen na vašem fototypu, ale také na tom, po jakou dobu se chcete intenzivnímu slunečnímu záření vystavovat. Vydělte dobu strávenou na sluníčku hodnotou takzvané délky vlastní ochrany a získáte optimální faktor, který byste měli v danou chvíli použít.

Názorná ukázka: Jestliže vaše kůže zčervená již po 15 minutách, ale vy chcete na slunci pobýt alespoň 3 hodiny (180 minut), bude výpočet následovný: 180 : 15 = 12.Ochranný faktor SPF by tedy měl být 12 a vyšší.

Jaké jsou rozdíly mezi krémy, oleji a spreji na opalování?

  • Oleje, krémy, spreje – všechny tyto produkty jsou k dostání s různě vysokými ochrannými faktory SPF. Dané produkty se od sebe liší zejména svou konzistencí.
  • Krém patří k nejčastěji používaným již po celé generace. Právě onen zvyk nás většinou dožene ke koupi. Pravda je ovšem taková, že většina krémů má typicky husté složení, a tudíž je jeho aplikace delší a náročnější.
  • Opalovací mléko bývá zpravidla jemnější a řidší než krém. Lépe a rychleji se roztírá a pro snadnou aplikaci se již pomalu, ale jistě stává velmi oblíbeným.
  • Opalovací sprej je velmi praktickým řešením. Vyniká snadnou aplikací – pokryje velkou část pokožky a dobře se roztírá. Maličko náročnější je nanesení optimálního množství, jelikož spreje mívají široký rozstřik a mohou uniknout i do okolí.
  • Opalovací olej poskytuje pokožce intenzivní výživu během celého opalování. Donedávna byl dostupný pouze se zcela mastnou texturou, která se nikdy nevstřebala a vytvářela na pokožce a někdy i na oblečení mastný film. Dnes se však vyrábějí produkty s takzvanou suchou texturou, díky které se již podobných patálií obávat nemusíte.

Jaký je rozdíl mezi UV, UVB a UVA zářením?

UV záření nebo též ultrafialové má pozitivní i negativní účinky na organismus. Mezi ty pozitivní patří posílení imunitního systému, stimulace vitaminu D či léčba ekzémů. Ty negativní účinky se týkají vysychání pokožky, tvorby vrásek, ztráty pružnosti a pevnosti pleti nebo též vzniku alergických reakcí, pigmentových skvrn a v nejhorším případě rakoviny kůže. UV záření dále dělíme na UVB a UVA záření.

UVA záření pak tvoří asi 99 % slunečního záření a nelze jej zachytit atmosférou ani oblečením. Proniká hluboko do kůže a nepodílí se na zarudnutí a spálení pokožky. Dlouhodobé působení UVA záření způsobuje stárnutí kůže a vznik vrásek. Ne všechny opalovací prostředky před tímto typem chrání.

UVB záření tvoří zhruba 1 % slunečního záření, a právě výše ochranného filtru před UVB je označena hodnotou SPF. Tento typ záření z velké části blokuje atmosféra, oblečení a sluneční brýle. Při nedostatečné ochraně způsobuje zarudnutí, spálení pokožky a vznik pigmentových skvrn.

Nejlepší opalovací krém

Jak se správně opalovat a jak pečovat o pokožku po opálení?

Pro ideální odstín opálení a jeho udržení nestačí pouze správný výběr opalovacího prostředku. Přečtěte si následující tipy, díky kterým předejdete možným komplikacím, které souvisejí s opalováním:

  1. I přestože někteří výrobci tvrdí, že stačí nanést jedna vrstva produktu na celý den, pro dostatečnou ochranu opakujte aplikaci několikrát denně.
  2. Opalovací prostředek nanášejte vždy 15–30 minut před plánovaným pobytem na slunci.
  3. Na přímém slunci byste se neměli pohybovat mezi 11–14 hodinou, kdy je jeho intenzita nejvyšší.
  4. Nespoléhejte na voděodolnost přípravku. Platí, že přípravek vás ve vodě ochrání, avšak po utření ručníkem se jeho účinek vytratí. Proto po koupání a usušení aplikujte vždy novou vrstvu.
  5. Pozor na kontakt se sluncem těsně po depilaci a epilaci. Mohlo by dojít k nehezkému podráždění pokožky nehledě na to, že ji máte chráněnou opalovacím prostředkem.

Po opalování je vhodné ošetřit pokožku hydratačním krémem, který ji dodá potřebné živiny. Možností je též přímo krém po opalování, který napomáhá udržení opáleného odstínu. Vhodné jsou mléka a krémy obsahující betakaroten.

Přírodní opalovací krémy a jejich (ne)výhody

Mezi ženami jsou stále oblíbenější produkty sdružující to nejlepší z přírody. I přírodní suroviny jako olivový, kokosový nebo mandlový olej dokáží poskytnout požadovanou ochranu proti negativním vlivům UV záření. Jejich nevýhodou je ale nízká trvanlivost a také nemožnost ověření výše SPF faktoru.

Jestliže přesto stojíte o vyzkoušení přírodního opalováku, měli byste vědět následující. Každý přírodní opalovací krém vytváří na kůži ochranný film a vůbec se nevstřebává. Jako UV filtr totiž slouží přírodní látky zinek a titan, které sluneční paprsky dopadající na kůži pouze odrazí. Po každém styku s vodou nebo ručníkem je proto nutné jej nanést v nové vrstvě.

Na internetu jistě najdete také množství receptů na domácí opalovací krém, avšak vězte, že negativní účinky za vyzkoušení vůbec nestojí.

Přidat komentář