Opalování, spáleniny od slunce

Co na spáleniny od slunce? Babské rady i tipy na přípravky, které pomohou

Spálenou kůži ze sluníčka pořídíte v letních měsících snadno. Nebo jste si ji přivezli jako suvenýr z dovolené? Ať už jste ji získali kdekoli, znamená to, že jste zanedbali prevenci. Ale to se občas stane každému. Teď vás bude jistě zajímat, co na spáleniny od slunce použít. Mám pro vás tipy na přípravky, které vás pálení a bolesti rychle zbaví. Příznivce bylinek jistě potěší, že i přírodní lékárna vám v této nelehké situaci podá pomocnou ruku. Také vám představím oblíbené babské rady, jak na spáleniny od slunce.

Porovnání nejlepších přípravků na spáleniny od slunce

PořadíProduktNaše hodnoceníOrientační cena
1.Panthenol 10%
TOP 1

volba číslo 1

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
do 220 Kč Zjistit cenu
2.Dermacol After Sun
TOP 2

panthenol a mentol

[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]
do 150 Kč Zjistit cenu
3.Nivea After Sun & Bronze
TOP 3

[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]
do 250 Kč Zjistit cenu
4.Aloe vera 97%
TOP 4

chladivý gel po opalování

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
do 110 Kč Zjistit cenu
5.Hemagel
TOP 5

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
do 160 Kč Zjistit cenu

Přípravky na spáleniny od slunce, které pomohou

Přípravků na spáleniny od slunce najdete v drogeriích i v lékárnách spoustu. Je dobré najít si takový, který vám skutečně uleví a budete se po jeho aplikaci cítit příjemně. Věnujte pozornost složení a vybírejte pouze kvalitní přípravky. Nejběžnější pomocníky, kteří skutečně přinesou úlevu a urychlí hojení, vám právě představím.

1. Panthenol 10% – volba č. 1

Swiss Panthenol PREMIUM 10 %

Klasický Panthenol 10% zůstává stále přípravkem číslo jedna, po kterém se vyplatí sáhnout při spálení od slunce. Ideální je ve formě spreje, takže se nemusíte bolestivých míst nijak dotýkat. Sprej pění a příjemně chladí. Přináší okamžitou úlevu, vyživuje a hydratuje pokožku. Navíc obsahuje také vitamín E, který chrání kožní buňky před poškozením. Panthenol 10% se hodí pro akutní pomoc i pro urychlení hojení. Jeho cena při obsahu 150 ml se pohybuje kolem stokoruny.

Zakoupíte v lékárnách a eschopech jako: Dr.Max.cz | Pilulka.cz | Notino.cz

2. Dermacol After Sun – panthenol a mentol

Dermacol AFTER SUN

V drogerii narazíte na velký výběr krémů, gelů a sprejů po opalování. Mezi nimi figuruje velice oblíbený Dermacol After Sun. Jedná se o chladivý gel po opalování s obsahem panthenolu a mentolu. Mentol má za úkol ještě zvýšit chladivý efekt po nanesení. Dermacol After Sun si získal oblibu hlavně kvůli maximální úlevě od bolesti a svědění, ale také pro snadné roztírání a rychlé vstřebávání, po němž nezůstává ulepená pokožka. Cenově se 150 ml pohybuje kolem 120 Kč, ale můžete narazit i na ceny pod 100 Kč.

Zakoupíte v lékárnách a eschopech jako: Dermacol.cz | Notino.cz | Brasty.cz

3. Nivea After Sun & Bronze

Nivea After Sun and Bronze

Z přípravků po opalování, které seženete v drogeriích, stojí za zmínku také Nivea After Sun. Tentokrát se jedná o mléko po opalování s obsahem aloe vera, která má nepřekonatelné hydratační účinky. Navíc obsahuje výtažky, které podporují tvorbu melaninu, čímž napomáhá hezkému opálení. Když ho použijete včas, vyhnete se loupání pokožky. Po aplikaci nezanechává ulepený pocit a zanechává kůži příjemně vláčnou. Za 200 ml zaplatíte cca 160 – 200 Kč.

Zakoupíte v lékárnách a eschopech jako: Dr.Max.cz | Notino.cz | Mall.cz

4. Aloe vera 97% chladivý gel po opalování

VivaPharm Aloe Vera 97%

Sluníčko pokožku vysušuje, proto je důležité ji po nadměrném slunění hydratovat. Skvělé hydratační účinky má aloe vera. Ve formě chladivého gelu ho můžete sehnat v lékárnách. Přinese vám kýženou úlevu a urychlí hojení spálené kůže. Můžete ho využívat i ke zklidnění pokožky po holení. 150 ml chladivého gelu s pohodlným dávkovačem seženete cca za 100 Kč. Vyrábí se i ve výhodnějším balení o obsahu 500 ml za příjemnou cenu kolem 150 Kč.

Zakoupíte v lékárnách a eschopech jako: Vivaco.cz | Pilulka.cz | Mall.cz

5. Hemagel

hemagel

Hemagel seženete v lékárnách ve formě gelu. Tento přípravek podporuje rychlé hojení při akutních i chronických ranách. Zajišťuje vlhké prostředí pro hojení, což je při spálení od slunce právě to, co potřebujete. Na rozdíl od kosmetických přípravků je Hemagel léčivý přípravek, proto se vyrábí v malém balení 5g a velkém 30g. Z toho už jistě vidíte, že na potírání celého těla to z jedné tubičky nedáte. Můžete si jich koupit víc, ale vyjde to draho. Za 30 g zaplatíte cca 550 Kč. Ale jestli hledáte, co na spálený obličej, pak je Hemagel to pravé.

Bylinky na spáleniny od slunce uleví

Přemýšlíte, co na spálený obličej od slunce? Podívejte se do přírodní lékárny. Nejlepší pro chladivý obklad nejen na obličej bude výluh z máty peprné, která příjemně chladí a zklidňuje podráždění. Stejným způsobem můžete použít zelený čaj, který pomáhá kůži v regeneraci. Nezapomeňte také na dezinfekční heřmánek, který můžete použít i v případě, že jste se spálili až do puchýřků bez obav z infekce. Výstraha platí u alergiků, ti by měli být s bylinkami opatrní vždy.

Babské rady na spáleniny od slunce

Lidové léčitelství nezapomíná ani na spálení od slunce. Skutečné účinky těchto babských rad mohou být sporné, pravdou je, že jsou hned po ruce a v mnoha případech uleví. A o to jde především. Když kůže hoří, svědí a pálí, je každá rada vedoucí k rychlé úlevě drahá.

Jogurt a další kysané výrobky

Mléčná kyselina zajišťuje kůži potřebnou hydrataci, pomáhá s její obnovou a dodává jí živiny. O kůži dále pečují probiotika a enzymy obsažené v kysaných výrobcích. Navíc jogurt vyndaný z lednice skutečně spálená místa příjemně ochladí. Až budete s nanášením hotovi, nechte jogurt nebo tvaroh zaschnout. Poté opláchněte vlažnou nebo chladnou vodou.

Kysané zelí

Kysané zelí je právem považováno za superpotravinu hlavně kvůli vysokému obsahu vitamínu C a náloži probiotik. Mimo jiné obsahuje karotenoidy, které přispívají k hojení a obnově kůže a zklidní podráždění. Chladné kysané zelí rozprostřete na 20 minut na postižená místa a uvidíte, co to udělá. Můžete si vyrobit i látkový obklad. Hlavně si dejte pozor, aby zelí nebylo nějak ochucené nebo pálivé. Au, au.

Ovesná koupel a jedlá soda

Jedlá soda se stala hitem současnosti, a to nejen při úklidu. Figuruje samozřejmě také tady. Vyrobit si z ní můžete zábal nebo koupel. Lepší možná ale bude ovesná koupel, která se obecně doporučuje na zklidnění podrážděné pokožky u atopiků a ekzematiků. Koupel si udělejte vlažnou nebo chladnou a nezůstávejte v ní déle než 15-20 minut.

Syrový vaječný bílek

Jako poslední zajímavou babskou radu nabízíme syrový vaječný bílek. Na několik minut ho namažte na spáleniny od slunce. Měl by pokožku zklidnit. A také zchladit, pokud jste ho vyndali z lednice. Nakonec ho opláchněte. Jestli vám ulevil, můžete postup opakovat podle potřeby. Nebo dokud vám nedojdou vejce.

Co by měl obsahovat krém po opalování?

Panthenol

Panthenol je zásadní složka pro první pomoc při popálení od slunce. Zklidní podrážděnou kůži, uleví od bolesti a příjemně ochladí. Účastní se při regeneraci, vyživuje kožní buňky a výrazně zrychluje hojení. Kromě pomoci se spálením od slunce působí také jako prevence vzniku a rozvoje vrásek.

Aloe vera

Výtažek z aloe vera má nedostižné hydratační účinky. To je pro vysušenou pokožku od slunce dar z nebes. Aloe vera pomáhá regeneraci. Na kůži vytvoří ochranný hydratační film a vyživí pokožku díky obsahu vitamínů A a E. Někdy se k ní může přidávat také tea tree olej, který má protizánětlivé účinky, zklidňuje podráždění a příjemně voní.

Mandlový olej

Další složka, na kterou můžete při výběru přípravku po opalování natrefit, je mandlový olej. Pokožce dodá vitamíny E, A a F, ale také minerály jako draslík, hořčík a vápník. Mandlový olej zklidní a zvláční pokožku. Kromě spálení od slunce se hodí na běžné použití pro citlivou a podrážděnou pokožku.

Máta a heřmánek

Máta peprná se přidává do přípravků po opalování především pro vůni, ale má také chladivé a uklidňující účinky. Působí mírně protizánětlivě, ačkoli v této kategorii vítězí heřmánek lékařský. Dlouhou koupel si z něj nedělejte, na to moc vysušuje, ale jako přidaná složka v gelu, krému nebo spreji vám dopřeje nekomplikované hojení.

Mentol

Do některých přípravků na spálenou kůži od slunce se přidává mentol. Mentol přináší okamžitou úlevu, protože příjemně chladí při aplikaci i nějakou dobu po ní. Navíc příjemně voní.

Inca Inchi

Až se na obalu některého z přípravků po opalování setkáte s názvem Inca Inchi, pak se ničeho nelekejte. Není to nadávka, kterou byste mohli cedit mezi zuby, až ulehnete do postele na spálená záda, ale rostlina z Peru. Pro pokožku se hodí především proto, že umí udržet rovnováhu tuků v kožních buňkách, takže zlepšuje pružnost a obnovování pokožky.

Jak moc jste se spálili?

Spáleniny od slunce se projevují různě závažným zarudnutím kůže od podráždění až po puchýře. Kůže velmi bolí, takže na sobě nesnesete těsné šaty. I spánek v posteli se pak stává nepříjemným zážitkem. Na dotek, pokud ho vůbec snesete, ucítíte, jak spálená kůže sálá horkostí. Důležité je odlišit, kdy jsou spáleniny zvládnutelné doma běžně dostupnými prostředky, a kdy už je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

Spáleniny prvního stupně

Projevují se vyrážkou a zarudnutím. Kůže svědí, pálí a bolí, takže jakýkoli dotyk staví nervová zakončení do pozoru. Jedná se vlastně o akutní zánět kůže. Ačkoli je tento stav velice nepříjemný, jedná se o běžné spálení od slunce, které zvládnete bez větších potíží doma.

 Jak dlouho trvá mírné spálení od slunce?

Ke zhojení kůže dochází spontánně po několika dnech. Budete muset vydržet a své utrpení zmírňovat běžně dostupnými prostředky proti spálení a pro regeneraci kůže. Nemusíte se bát, že by se vám vytvořila jizva. Dokonce nehrozí ani riziko infekce.

Spáleniny druhého stupně

Jestliže jste se spálili na slunci skutečně hodně, pak se kromě výše zmíněného objeví na podrážděné tmavě rudé pokožce také puchýřky. Puchýřky vyplňuje tekutina, která po prasknutí vyteče a odhalí se spodnější vrstva pokožky. Rozhodně puchýřky nikdy nepropichujte a nechte tekutinu postupně vstřebat. Hrozí riziko zanesení infekce.

Jak dlouho trvá regenerace kůže po vážnějším spálení?

Spáleniny s puchýřky se hojí po týdnu až po deseti dnech. Hodně přitom pomáhají přípravky z lékárny nebo masti, které vám doporučí lékař. Většinou se díky těmto přípravkům nevytvoří jizvičky. Pokud jste se spálili skutečně až do puchýřků, sledujte je. Pokud by se zanítily nebo jste si spálili velkou plochu těla, vyhledejte lékařskou pomoc. Také už nechoďte na slunce. I po zhojení se zdržujte ve stínu a chraňte se před sluncem opalovacím krémem s vysokým faktorem, aby se vám nevytvořily pigmentové skvrny.

Pozor na těžké spálení od slunce

Vážné spálení od slunce se projeví nejen na kůži, ale také celkovými příznaky. Doprovází ho zimnice, bolesti hlavy, závratě, nevolnost a horečka. Na spálené kůži můžete pozorovat puchýřky, ale mohou i chybět.

Co udělat jako první při spálení od slunce

Jestliže během opalování zjistíte, že vás kůže bolí, pálí nebo v ní píchá, pak je nejvyšší čas uklidit se do stínu. První pomoc, která vám uleví, spočívá v ochlazení kůže. Vhodné jsou chladné obklady, můžete využít sprchu nebo chladnou koupel. Kůži po koupeli opatrně osušte a použijte vhodný přípravek po opalování. Ideální bude přípravek s obsahem panthenolu.

Jak upravit režim při spálení od slunce

Jestliže jste se spálili na slunci, už na něj nechoďte a držte se ve stínu. Pokud přece jen musíte, zakryjte spálenou kůži oděvem. Neberte si kvůli tomu zimní kabát, stačí tenká košile. Dále bude potřeba hydratovat nejen pokožku, ale celé tělo. Toho docílíte zvýšením pitného režimu. Pokud vás kůže svědí, použijte přípravky po opalování pro úlevu. Spálenou kůži nedrbejte. Jestli už svědění nemůžete vydržet, můžete zkusit použít lokální antihistaminika ve formě gelu, nebo užít celková ve formě tablet.

Přípravky pro úlevu vybírejte takové, které se hodí pro akutní stav. Zvláčňující a promašťující přípravky si šetřete až po odeznění akutní fáze. Mastný film na kůži by jen zbytečně bránil jejímu ochlazování.

Jak se vyvarovat spálení od slunce

  • Půl hodiny před sluněním použijte kvalitní opalovací krém.
  • Pokud trpíte na spáleniny od slunce, vyvarujte se dlouhému opalování. Ne každý typ kůže snese nadměrné slunění.
  • Mezi 10. – 15. hodinou se dlouhému pobytu na slunci vyhýbejte.
  • Pokud cítíte pálení, píchání nebo bolest na místech kůže vystavených slunci, okamžitě vyhledejte stín.
  • Vsaďte na betakaroten. Chrání pokožku před poškozením. Pokud je obsažený v opalovacím krému, bude to pro vás velká výhoda. Jen dejte pozor na oblečení, betakaroten dělá fleky.

Přidat komentář

13 − 1 =