Teplé počasí, sportovní trénink, stres – tyto a mnohé další faktory způsobují u člověka naprosto přirozenou reakci. Pocení. Věděli jste, že každý dospělý člověk vyprodukuje v průměru jeden litr potu za den? Zdánlivě ohromné množství však dokáže regulovat ten nejlepší antiperspirant, bez hliníku ale nedá ani ránu. Znáte rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem? Čtěte dále a dozvíte se, jak se od sebe liší. A nejen to.
Máme pro vás velký test deodorantů bez hliníku, ve kterém prozradíme, jak tyto produkty skutečně fungují. A jelikož je dnes běžnou věcí, že je v drogériích pro tyto pomocníky v boji s pocením vyhrazen celý regál, rozhodli jsme se, že pro vás vybereme jen ty nejlepší. Přečtěte si jednotlivé recenze přírodních deodorantů, které stojí za vyzkoušení.
V článku se dále dozvíte, co jsou hliníkové soli v deodorantech zač a čemu vadí. Uvedeme si také další látky, které se by se v těchto přírodních produktech neměly objevovat a poradíme vám, jak vybrat přírodní deodorant, se kterým budete spokojená.
Porovnání přírodních deodorantů a antiperspirantů
Pořadí | Produkt | Naše hodnocení | Orientační cena | Objednávka |
---|---|---|---|---|
1. | Avène Body | ⭐ 100 % | do 300 Kč | Zjistit cenu |
2. | Vichy Deodorant | ⭐ 100 % | do 260 Kč | Zjistit cenu |
3. | Caudalie Vinofresh | ⭐ 99 % | do 285 Kč | Zjistit cenu |
Obsah článku
Nejlepších přírodní deodoranty a antiperspiranty bez hliníku
Připravili jsme pro vás žebříček deodorantů bez hliníku. Jak u vás obstanoou v náročném dni? Poradí si s běžnou honičkou práce – město nebo s náročným tréninkem ve fitku? Přečtěte si jednotlivé recenze a dozvíte se, které v sobě skrývají vlastnosti kvalitního bojovníka s potem.
1. Avène Body – deodorant roll-on pro citlivou pokožku
Ani v této recenzi nám nemůže chybět kousek od Avène. Pro kosmetiku této značky je typické, že obsahuje stejnojmennou termální vodu známou pro své zklidňující účinky. Tohoto kvalitního roll-on deodorantu tvoří hned 75 %. Má velice příjemnou decentní parfemaci, a navíc obsahuje sferulity (mikrokapsle), které postupně uvolňují účinné látky. Výsledkem je svěží pocit, který vydrží skutečně po celý den. Potěší vás rovněž skutečnost, že nezanechává skvrny na oblečení. Neobsahuje soli hliníku ani alkohol.
2. Vichy Deodorant – tuhý, bez obsahu hliníkových solí
Na produkty této francouzské značky nedáme dopustit. Tento tuhý deodorant bez hliníku je vhodný pro ženy s extra citlivou pokožkou – nedráždí ani ihned po holení či depilaci. Je zcela bez parfemace, tudíž se jeví jako ideální parťák k vašemu parfému, jehož vůni nechá plně vyniknout. Nezanechává skvrny na oblečení a jeho ochrana proti zápachu vydrží po celý den. Ať už máte běhání po městě, nebo vás čeká vysilující trénink.
3. Caudalie Vinofresh
Tento tuhý deodorant od značky Caudalie neobsahuje hliníkové soli, sulfáty ani silikony. Na první pohled tedy zaujme svým přírodním složením, kdy 98 % složek je právě přírodního původu. Od prvního použití si oblíbíte jeho velmi lehkou texturu, nevysušující složení a navíc i unisex vůni. Pokožce zprostředkovává hydratační a zklidňující účinek a jeho přednosti oceníte po celý den nošení. Ze složení stojí za vypíchnutí voda z hroznů a eukalyptus. Deodorant navíc nezanechává nevzhledné skvrny na oblečení.
4. Kvitok Chladivý vánek
Krémový deodorant Kvitok Chladivý vánek lze jednoznačně doporučit těm, kteří mají citlivou pokožku. Díky svému šetrnému složení totiž pokožku nedráždí a zápachu zabraňuje svými přírodními ingrediencemi. Konkrétně zde najdete kombinaci kokosového oleje, manga a bambuckého másla. Rovněž nezanechává skvrny na oblečení. Pro snadnější manipulaci je dodáván společně se špachtlí. Přípravek lze velmi dobře používat také jako deodorant na nohy.
5. Drunk Elephant Sweet Pitti Deodorant Cream
Další oblíbená varianta, tentokrát z dílny značky Drunk Elephant. Je vyroben ze surovin přírodního původu, díky čemuž zbytečně nedráždí pokožku. Naopak přispívá k výživě a hydrataci a přitom eliminuje nepříjemný zápach. Neobsahuje jedlou sodu, přísady na bázi hliníku ani esenciální oleje. Jednotlivé ingredience podporují zdraví kožní bariéry. Zároveň nezpůsobuje fleky na oblečení.
6. La Roche-Posay Physiologique – deodorant ve spreji
Stejně, jako ostatní produkty této značky, je i tento deodorant bez hliníkových solí specialistou na citlivou pokožku. Nijak ji nedráždí, naopak o ni dokonce pečuje. Vyniká jemnou svěží vůní, která připomíná rozkvetlou louku. V prvních hodinách spolehlivě zabraňuje pocení a nezanechává po sobě žádné skvrny. Díky obsahu ultra absorpčního perlitu zároveň působí i proti vlhkosti. Přestože se jedná o deodorant, vlhkost v podpaží se po jeho aplikaci citelně snížila, můžeme jej tedy s nadšením doporučit.
7. Sol de Janeiro Rio Deo ’40
Populární tuhý deodorant nese označení Sol de Janeiro Rio Deo ’40. Rovněž neobsahuje hliníkové soli a k pokožce v podpaží je proto velmi šetrný. Účinně eliminuje zápach a zajišťuje adekvátní ochranu od rána do večera. Pokožka navíc získává skvělou hřejivě-květinovou vůni Cheirosa ’40. Navíc předchází zarůstání chloupků a sjednocuje barevný tón pokožky. Ve složení najdete například kokosový olej, papájový enzym, tapiokový škrob nebo máslo ze semen manga.
1. Calvin Klein CK Be – šroubovací deodorant pro muže
Tentokrát jsme pro vás připravili i něco pro vaše drahé polovičky, ale deodorant je uváděn jako UNISEX. Tento pánský / dámský deodorant bez hliníkových solí se vysouvá šroubováním. Nezanechává vlhkost, jako například roll-ony nebo spreje. Má objem 75 ml a vydrží skutečně dlouho. Vyniká kořeněnou vůní uvolňující se postupně po celý den, díky které se ke svému partnerovi budete chtít přitulit i po jeho náročné hodince ve fitku.
2. WELEDA MEN 24H – roll-on deodorant pro muže
Další kvalitní BIO deodorant pro muže, tentokrát od Weledy. Spojuje v sobě decentní kořeněnou vůni doplněnou o dřevité podtóny, která doplní charisma vaší drahé polovičky. Díky přírodním výtažkům a éterickým olejům zajišťuje dlouhotrvající pocit svěžesti po celý den. Navíc má antibakteriální účinky, které zabraňují množení bakterií rozkládajících pot.
Jaký je rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem?
Běžně se o deodorantech i antiperspirantech bavíme jako o pomocnících v boji proti pocení. Je ale zapotřebí jejich účinky rozlišovat. Jak to s nimi tedy je?
Deodorant má za úkol pouze bojovat proti zápachu. Ať už pomocí parfému, antibakteriálních či antimikrobiálních látek nebo jiných složek, které rozpouštějí molekuly pachu potu. Kdežto takový antiperspirant bojuje i proti tvorbě samotného potu – zpravidla díky obsahu hliníkových solí.
Dalo by se říci, že pokud se potíte méně, ale bojíte se zápachu, postačí vám deodorant. Ten běžně neobsahuje sloučeniny hliníku a je vhodný i pro extrémně citlivou pokožku nebo ihned po oholení. Naopak pokud se potíte hodně a jsou pro vás propocené skvrny na oblečení každodenní noční můrou, zvolte antiperspirant. Většina ale obsahuje hliníkové soli. Nejlepší antiperspirant bez hliníku má tyto soli nahrazeny například šalvějí, která bez podráždění spolehlivě zakrývá zápach.
Co jsou zač hliníkové soli v deodorantu a čemu vadí?
Spolu s boomem zdravého životního stylu přibývá žen, které i od kosmetických produktů očekávají vedle maximální účinnosti i naprostou šetrnost. Vyžadují, aby byly produkty 100% zdravotně nezávadné. S tím souvisí i poptávka po kosmetice bez obsahu zmiňované hliníkové soli. Skutečně se jí ale musíme obávat?
Je fakt, že hliníkové soli mají schopnost uzavírat potní kanálky, čímž právě zabraňují pocení. To však znamená, že zabraňují vyplavování škodlivých toxinů, kterých se naše tělo přirozeně zbavuje prostřednictvím potu.
Existují studie, které naznačují, že by hliníkové soli obsažené v antiperspirantech mohly souviset s rakovinou prsu, Alzheimerovou chorobou nebo onemocněním ledvin. Přestože tyto studie výrazně snížily poptávku po těchto kosmetických produktech, mnohé národní ústavy zabývající se výzkumem závažných onemocnění jakoukoliv souvislost odmítají. Příjem hliníku z těchto produktů je naprosto zanedbatelný a omezení pocení pomocí antiperspirantů je zcela bezpečné.
Úplně neškodné však hliníkové soli nejsou. Své o tom vědí zejména ženy s citlivou pokožkou, kterým se po aplikaci antiperspirantu objevila nepříjemná alergická reakce projevující se zarudnutím a pálením či svěděním kůže. V případě, že se s takovými reakcemi na kosmetiku setkáváte také, určitě sáhněte raději po kvalitním přírodním deodorantu, který se hliníkovým solím obloukem vyhýbá.
Parabeny a alkohol – citlivá pokožka jasně říká NE!
V případě srovnání deodoranty versus antiperspiranty se běžně hovoří pouze o jakési škodlivosti hliníkových solí. Zapomíná se však na další látky, které v přírodní kosmetice nemají co dělat. Jsou jimi parabeny a alkohol.
Parabeny, tedy chemické konzervační látky, jsou velice výrazným alergenem. Je prokázáno, že mají podobné vlastnosti a chovají se doslova totožně jako ženský hormon estrogen. To znamená, že by ve větším množství mohly ovlivňovat některé procesy v těle související s hormonální nerovnováhou a celkovou hormonální aktivitou. V množství, které přijímáme společně s používanou kosmetikou je však po člověka zcela neškodné (kromě zmíněné alergie). Jde však o to, že se parabeny přirozeně v našich tělech nevyskytují – jedná se tedy o 100% chemické látky, které do přírodní kosmetiky nepatří.
Alkohol v kosmetice má již po dlouhá léta své místo, patří k nejčastějším látkám používaným v deodorantech a antiperspirantech. Pokud máte citlivou pokožku, tak již jistě víte, jaké nepříjemnosti může způsobit a máte zaručeně důvod se produktům s jeho obsahem vyhnout. Jeho přítomnost v kosmetice může způsobit podráždění pokožky, které má nehezké projevy v podobě štípání, pálení či vyrážky. Není však strašákem pouze pro citlivou pokožku, alkohol netoleruje žádná, byť sebeodolnější kůže po holení či depilaci.
Fungují BIO přírodní deodoranty?
Doba jde dopředu neuvěřitelně rychlým tempem, proto není divu, že vědci přišli na to, jak spolehlivě zabránit zápachu při pocení a při tom se vyhnout hliníkovým solím. Jak je to s účinkem přírodních deodorantů, můžeme se na ně spolehnout?
Jedním z nejrozšířenějších mýtů o přírodních deodorantech je ten, že nefungují. Opak je ale pravdou. Fungují však maličko jinak než klasické antiperspiranty, a proto hodně záleží na tom, co od nich očekáváte. Navíc, pokud jste doposud používala kosmetiku nabitou chemií, je potřeba nechat tělo zregenerovat tak, aby se přeorientovalo na produkty čerpající sílu z přírody.
Důležitým faktorem, který ovlivňuje účinek přírodních deodorantů, je oblečení. Je prokázáno, že i kvalitní BIO deodorant funguje o poznání hůře při kontaktu s umělými textiliemi. Proto je ideální jej používat při nošení přírodních textilií, jako je například bavlna, len či konopí. Pocení se však s přírodními deodoranty nikdy zcela nevyhnete. Narozdíl od antiperspirantů nijak neblokují potní žlázy, naopak dávají prostor přirozenému ochlazování organismu a s tím souvisejícímu vylučování toxinů prostřednictvím potu.
Jak vybrat přírodní deodorant bez hliníkových solí?
Při výběru deodorantu bez hliníkových solí zohledněte více faktorů. Na trhu najdete dnes již spoustu přírodních produktů, které se od sebe liší nejen množstvím, tvarem a celkovým vzezřením, ale také vůní a tím nedůležitějším – účinkem. Přečtěte si, jak vybrat přírodní deodorant bez hliníkových solí, který nebudete chtít pustit z ruky.
3 rychlé tipy, se kterými nešlápnete vedle:
- Jako první se zaměřte na kosmetickou značku, se kterou již máte dobré zkušenosti.
- Pokud je pro vás produkt novinkou, nejprve jej vyzkoušejte.
- Pečlivě sledujte složení a vybírejte pouze certifikované přírodní produkty.
Roll-on kulička, sprej nebo tuhý deodorant? Tohle dilema je zcela na vás!
Říká se, že na vzhledu nezáleží, obal proto přeskočíme. V případě rozhodnutí, zda zvolit deodorant tuhý, ve formě spreje nebo roll-on kuličky zohledněte vaše předchozí zkušenosti. Účinnost jednotlivých forem je zcela stejná bez ohledu na to, zda se jedná o sprej či tekutou nebo tuhou látku. Malé rozdíly jsou však v aplikaci.
Pokud volíte tuhý deodorant, vyberte ten, na kterém je napsáno, že nezanechává skvrny na oblečení. Tento nešvar je právě pro tuto tuhou konzistenci typický. Dále doporučujeme zvolit takový deodorant, jež je čirý, nikoliv zbarvený do bíla. Některé produkty totiž mohou způsobovat nepříjemné bílé žmolky na kůži, a proto se mnohé ženy uchylují ke koupi roll-on kuličky.
Roll-on deodorant je typický pohyblivou kuličkou, skrze kterou protéká akorátní množství tekutého deodorantu přímo na vaše podpaží. Tato konzistence sice zasychá nejdéle, avšak většinou nezanechává jedinou skvrnu na oblečení a často je vhodná pro citlivou či depilovanou pokožku.
Další možností je přírodní deodorant ve spreji. Jeho aplikace je naprosto jednoduchá, a právě proto patří k velmi oblíbeným variantám. Téměř okamžitě zasychá a nejvýrazněji voní, proto je ideální volbou například při sportu. Některým ženám ale vadí chladivý pocit, který nastane typicky při aplikaci.
Podle čeho poznáte, že se jedná o skutečně přírodní deodorant?
Test deodorantů bez hliníku zahrnuje produkty, které mají přírodní složení a nenajdete v nich žádné stopy po hliníku. Jak ale takový produkt poznat v drogérii, kde není oddělená přírodní kosmetika?
Skutečně přírodní deodorant většinou poznáte tak, že má certifikát přírodní kosmetiky. Taková certifikace vám zaručuje, že při výrobě nebyly použity umělé konzervanty, umělá barviva ani umělé vonné látky. Dalším pozitivním faktem je, že v přírodních produktech nenajdete stopy ropy či silikonů. Dále v těchto certifikovaných produktech nesmí být suroviny pocházející z mrtvých zvířat – respektive takové, kvůli kterým muselo být zvíře zabito. S tím souvisí další pozitivum – přírodní produkty nejsou a nesmějí být testovány na zvířatech.
Přidat komentář