Jak se rychle opálit

Jak se rychle opálit na sluníčku, značka: do hněda

Léto a slunečné počasí jednoduše vybízí k opalování a získání zářivě bronzového odstínu. Abychom si ale mohli radosti z krásného opálení užívat co nejdéle, musíme pokožku před slunečními paprsky správně chránit. A právě opalovací prostředky jsou klíčem k tomu, jak se rychle opálit na sluníčku, a přitom se vyhnout spálení.

Tajemství bronzového opálení tedy tkví ve správném používání ochranných krémů a dalších prostředků, které pokožku chrání před působením UV záření. Je třeba mít ale na paměti, že se opalujeme nejčastěji u vody, kde si leckdy navíc neodpustíme vodní radovánky. Voda je přitom jedním z faktorů, které mohou ochrannou vrstvu opalovacího prostředku narušit. V článku vám proto prozradím také pár tipů, kdy opalovací přípravky používat a jak se zdravě opalovat, abyste docílili hnědého odstínu pokožky.

Jak se rychle opálit

Jak se správně opalovat?

Vystavení těla sluníčku přináší celou řadu pozitiv. Získáte například dobrou náladu a dostanete se do psychické pohody. Sluneční paprsky jsou ale zároveň pro lidský organismus nezbytné, protože ovlivňují tvorbu vitamínu D, jenž je nepostradatelný pro zdraví kostí a správnou funkci imunitního systému. Pochopitelně ale mohou mít sluneční paprsky i negativní dopady na naše zdraví. Riziko představují sluneční alergie, pigmentové skvrny či melanom a rakovina kůže.

Bohužel se některé potíže nemusí projevit ihned a rozvinou se až v pozdějším věku. Je proto nesmírně důležité začít se co nejdříve věnovat prevenci. Jestliže jste se tedy rozhodli užít si den na sluníčku a získat bronzový opálený odstín, pak se zaměřte na to, jak se správně opalovat, jaké prostředky k tomu použít, a hlavně se vyhněte nejčastějším chybám, kterých se lidé při opalování dopouští.

Tipy na kvalitní opalovací přípravky

PořadíProduktNaše hodnoceníOrientační cenaObjednávka
#1Hawaiian Tropic Satin Protection
[usr 5 text="true" tooltip="true"]270 Kč
(180 ml)
Zjistit cenu
#2Daylong Extreme mléko SPF50+
[usr 5 text="true" tooltip="true"]575 Kč
(100 ml)
Zjistit cenu
#3Piz Buin Allergy Lotion SPF30
[usr 5 text="true" tooltip="true"]400 Kč
(200 ml)
Zjistit cenu
#4BIODERMA Photoderm BRONZ Olej SPF 30
[usr 5 text="true" tooltip="true"]480 Kč
(200 ml)
Zjistit cenu
#5Gleam Skin hero
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]550 Kč
(200 ml)
Zjistit cenu

Jaké jsou nejčastější chyby při opalování? Zde je seznam 10 z nich

Nejpřirozenější ochrana před sluncem je oblečení. Ovšem v oblečení se neopálíte, tedy minimálně ne tak, jak by si většina žen představovala. Existují proto sofistikovanější formy ochrany v podobě opalovacích přípravků, s jejichž používáním ovšem souvisí celá řada rizik. Které faktory nejvíce ohrožují zdravé opalování? A jaké jsou nejčastější chyby při používání opalovacího přípravku?

  1. Nepoužíváte žádný opalovací přípravek.

Lidská pokožka má přirozenou ochranu proti UV záření, a to v podobě kožního barviva melanin. Jeho množství určuje, jaký fototyp kůže máte, a tedy i to, kolik času můžete na sluníčku strávit bez opalovacího prostředku, než se vaše přirozená ochrana kůže vyčerpá. Pokud po uplynulé době nepoužijete opalovací přípravek, dojde k podráždění a pokožka se vlivem nadměrného záření spálí. A protože ke spálení může u někoho dojít již po 10 minutách na sluníčku, je nezbytné při opalování vždy používat opalovací přípravek.

  1. Používáte opalovací přípravek s nízkým ochranným faktorem.

Opalovací přípravky se nabízí s různou mírou ochranného faktoru značeného jako SPF, zpravidla v rozmezí 5 až 50 SPF. Při výběru opět sehrává důležitou roli fototyp vaší pokožky, ale také místo, kde se budete opalovat. Obecně totiž platí, že na horách a u moře je intenzita UV záření vyšší. Pokud zvolíte přípravek s vysokým SPF, opálíte se sice pomaleji, ale zato zdravěji. Navíc vám bronzový odstín kůže vydrží déle, protože se pokožka nezačne vlivem podráždění po spálení loupat.

  1. Aplikujete příliš tenkou vrstvu opalovacího prostředku.

Aby byla poskytnutá ochrana před UV zářením účinná, musíte ochranný přípravek aplikovat v dostatečně silné vrstvě. Doporučuje se zhruba jeden panák na dospělou osobu. Pozor si dejte také na nejčastěji vynechávaná místa, kterými jsou uši a krk. Raději přípravku naneste větší množství a pořádně jej rozetřete, tím nic nezkazíte.

  1. Opalovací přípravek aplikujete až na sluníčku.

Jednou z nejčastějších chyb je aplikace opalovacího krému až venku na plovárně či u bazénu. Přitom opalovací přípravky fungují výrazně efektivněji, když jim umožníte se vstřebat dobře do pokožky. Toho docílíte tím, že přípravek nanesete alespoň 15 minut před opalováním, a to ideálně na místě chráněném před slunečními paprsky.

  1. Opalovací přípravek nanášíte jen jednou za den.

Voděodolné přípravky na opalování s sebou přinesly jeden velký nešvar, a to že si většina lidí myslí, že pokožku před slunečním záření ochrání i po vylezení z vody ven. To je ale samozřejmě chyba. Voděodolný opalovací přípravek vás před sluníčkem ochrání ve vodě, po koupání je ale nutné nanést novou vrstvu přípravku, protože voděodolný neznamená nesmývatelný. Kromě vody účinnost přípravku naruší také pot, písek nebo otření kůže ručníkem.

  1. Neošetřujete pokožku po opalování.

Přípravky po opalování tady nejsou pro nic za nic. Pokožka zůstává po opalování vysušená a dehydratovaná, proto je jejich používání pro dlouhotrvající bronzové opálení nezbytné. Po opalování je vhodné pokožku omýt od opalovacích přípravků a dopřát jí regeneraci v podobě krému po opalování, nejlépe s panthenolem. Díky patřičné hydrataci se vyhnete loupání kůže, čímž se současně prodlouží i výdrž hnědého odstínu.

  1. Používáte stejný opalovací přípravek na tělo i na pleť.

Je obecně známo, že pokožka na obličeji je výrazně citlivější než pokožka těla. Krémy a další přípravky určené na tělo navíc nemusí vyhovovat jejím potřebám, pleť může být mastná, problematická, citlivá nebo třeba extrémně suchá. Nadto je slunci vystavena prakticky neustále, proto si zaslouží silnější ochranu. K péči o pleť proto vybírejte opalovací přípravky zvlášť, případně je možné sáhnout po pečující či zkrášlující pleťové kosmetice s patřičným SPF faktorem.

  1. Máte stejný opalovací přípravek už druhou nebo třetí sezónu.

Každá kosmetika časem podléhá zkáze, namísto účinku pak poskytuje spíše opačný efekt a stává se nebezpečná. Proto je důležité respektovat dobu, po níž byste měli přípravek vyhodit. Na obalu opalovacího přípravku hledejte piktogram otevřené nádobky s číslem, které značí dobu expirace po otevření. Případně se můžete řídit vizuálními a čichovými vlastnostmi – o uplynulé expiraci vás přesvědčí nepříjemná vůně nebo podezřelá konzistence přípravku.

Léto a opalování

Co způsobuje spálení pokožky?

Při opalování vystavujeme pokožku takzvanému UV záření, které se skládá z UVA a UVB slunečních paprsků. Oba druhy záření přitom mohou být pro pokožku škodlivé, obzvláště při nadměrném nebo nesprávném opalování, kdy je pokožka nedostatečně chráněná.

  • UVA záření poškozuje kůži v hloubce a při zvýšené koncentraci se podílí na vzniku kožních karcinomů.
  • UVB záření působí na povrchu. Právě UVB záření tedy opálí kůži, ovšem současně může být i příčinou jejího spálení. Na silné UVB záření totiž kůže reaguje obrannou reakcí. Je-li dávka UVB záření příliš velká, dochází ke spálení pokožky a k jejímu zarudnutí.

Zarudnutí, a tedy reakce kůže na nadměrné opalování by pro vás měla být varovným signálem, ze kterého byste se měli poučit o vlastnostech vaší kůže. V budoucnu by pro vás totiž spálení už mohlo představovat riziko. Vše záleží na opravných schopnostech buněk. Častým nadměrným opalováním se buňky kůže ničí a zvyšuje se riziko, že jejich opravný mechanismus bude nedostatečný, což by mohlo vést k chronickému poškození, či dokonce k přednádorovým stavům.

Tipy na kvalitní krémy po opalování

ProduktNaše hodnoceníOrientační cena
Bioderma Photoderm After Sun
TOP 1

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
cca 300 Kč Zjistit cenu
Altermed Panthenol Omega
TOP 2

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
cca 200 Kč Zjistit cenu
Nivea Sun Moisturising
TOP 3

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
cca 250 Kč Zjistit cenu
Garnier Ambre Solaire
TOP 4

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
cca 200 Kč Zjistit cenu
Piz Buin After Sun
TOP 5

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
cca 200 Kč Zjistit cenu

Jak se nespálit?

Jak se tedy při opalování nespálit? Rada je jednoduchá: Naslouchejte svojí pokožce. Snažte se vysledovat dobu, po kterou se můžete na slunci opalovat, aniž by vaše pokožka reagovala podrážděním. Najděte správnou opalovací kosmetiku a dodržujte zásady pro její používání.

Jak se rychle opálit na sluníčku: Dodržujte zásady pro zdravé opalování

Jak na to, abyste na sluníčku co nejdříve získali zářivě bronzový odstín? Důležitá je správná příprava pokožky. Odborníci zdůrazňují následující rady:

  • Všeho moc škodí – dobu strávenou na sluníčku musíte přizpůsobit svému fototypu. Zatímco někteří zvládnou jen 20 minut, poté se jejich kůže začne zbarvovat do červena, jiní mohou na slunci strávit klidně i dvě hodiny.
  • Dostatečná hydratace – hydratovaná pokožka se opaluje lépe než dehydratovaná. Přitom je důležité pokožku hydratovat jak zvenku pomocí příslušného krému, tak i zevnitř prostřednictvím pitného režimu.
  • Pokožku zbavte starých buněk – před začátkem opalovací sezóny je dobré provést důkladný peeling, který vaši pokožku zbaví odumřelých starých buněk. Díky tomu opalovací prostředky lépe prostoupí do vrstvy kůže, pokožku hydratují a poskytnou patřičnou ochranu. Navíc vám pak opálení i déle vydrží.

Opalování u moře

Hnědého tónu rychleji docílíte pomocí správných přípravků

Opalovacích přípravků je na trhu celá řada. Těch nejrychlejších výsledků v podobě bronzového hnědého odstínu pokožky docílíte snáze pomocí přípravku s obsahem betakarotenu. Betakaroten je známý jako provitamín A, který funguje jako antioxidant, jenž se podílí na ochraně pokožky před poškozením vlivem slunečního záření.

Tuto látku navíc můžete přijímat i v jiné formě. Nabízí se například užívání tablet, které jsou nejčastější a jde o poměrně praktické řešení, které vám pomůže s rychlejším získáním bronzového odstínu. Co ale betakaroten ovlivnit nedokáže, je samotný výsledný odstín vaší pokožky. Zatímco světlejší fototypy mohou chytit opálení spíše více do oranžova, tmavším fototypům se bude pokožka barvit spíše do hněda. Po vysazení betakarotenu pokožka začne blednout.

Přidat komentář

ten − 6 =