Nejlepší šampony na vlasy: Test & recenze

Mytí vlasů Šampon na vlasy doma používá snad každý. Obzvláště ženy ale od něj očekávají, že jejich chloubu udrží hezky v kondici. Všechny ženy totiž chtějí krásné a lesklé vlasy plné života. Ani ty nejlepší šampony ale nebudou správně fungovat, pokud jejich výběr nepodřídíte vašemu typu vlasů. Tento aspekt opravdu nepodceňujte, správný výběr šamponu je alfou a omegou úspěchu.

Trh nám v současnosti nabízí mnoho možností, co se kvality a ceny týče. Zajímá vás, jaký je nejlepší šampon na jemné vlasy? Nebo hledáte pomocníka na rychle se mastící vlasy? Připravili jsme pro vás důkladný test šamponů, ve kterém jsme srovnali vlastnosti, funkce a charakteristické znaky jednotlivých produktů. V našem průzkumu bereme v potaz i recenze šamponů a reakce ostatních uživatelek, aby byl náš pohled co nejobjektivnější a společně se nám podařilo vybrat ten nejlepší šampon.

Pokud si při výběru nevíte rady, nezoufejte. Právě pro vás jsme důkladně zmapovali nabídku. Nedržíme se zajetých klišé, že ten nejdražší rovná se nejlepší. Při porovnávání produktů nezapomínáme na poměr výkonu vůči ceně. V článku se ale také dozvíte, jak vybrat šampon na vlasy přesně podle vašich představ. Protože krásné a zdravé vlasy si dnes může dovolit každý.

Porovnání nejlepších šamponů

ProduktNaše hodnoceníOrientační cena
Olaplex N°4 Bond Maintenance
⭐ 100 %600 Kč Zjistit cenu
Biolage Essentials HydraSource
⭐ 100 %170 Kč Zjistit cenu
L’Oréal Professionnel Serie
Expert Vitamino Color Resveratrol

⭐ 100 %200 Kč Zjistit cenu
Kérastase Résistance
Bain Extentioniste

⭐ 100 %650 Kč Zjistit cenu
Joico Moisture Recovery
⭐ 98 %350 Kč Zjistit cenu
Vichy Dercos Anti-Dandruff
⭐ 98 %300 Kč Zjistit cenu
Alterna Caviar Anti-
Aging Replenishing Moisture

⭐ 98 %950 Kč Zjistit cenu
Maria Nila True Soft
⭐ 96 %430 Kč Zjistit cenu
Matrix Total Results
Color Obsessed

⭐ 96 %220 Kč Zjistit cenu
Tip pro muže
Alpecin Hair Energizer
Coffeine Shampoo C1

⭐ 99 %150 Kč Zjistit cenu

Jak dopadl test šamponů na vlasy pro denní použití?

Jelikož je na trhu celá řada dostupných přípravků, může být obtížné mezi nimi vybrat ten pravý. Připravili jsme proto pro vás test šamponů na vlasy, ve kterém vám shrneme všechny poznatky o daném produktu. Prozradíme vám, na který typ vlasů je šampon vhodný, jakou má vůni nebo kolik za něj zaplatíte. Přečtěte si jednotlivé recenze šamponů na vlasy a přesvědčte se, který z nich je ten pravý pro vás.

1. Olaplex N°4 Bond Maintenance

Olaplex N°4 Bond Maintenance obnovující šampon pro všechny typy vlasů

Šampon od značky Olaplex patří mezi ty nejoblíbenější na trhu. Tento má obnovující funkci, takže pokud vaše vlasy často vystavujete tepelnému upravování nebo se vám zdají být suché, polámané a bez života, je tento výrobek ideální volbou. Je vhodný pro všechny typy vlasů a má velmi příjemnou nevtíravou vůni. V tomto případě jde kvalita ruku v ruce s cenou, takže si trochu připlatíte. Za lahvičku s 250 ml šamponu zaplatíte cca 650 Kč.

2. Biolage Essentials HydraSource

Biolage Essentials HydraSource šampon pro suché vlasy

Suché vlasy bez lesku, to je cílová skupina, na kterou je tento šampon zaměřen. Biolage Hydra Source má hydratační a zklidňující účinek díky přírodnímu výtažku z aloe vera. Díky němu také krásně voní. Při pravidelném používání tohoto šamponu se vlasům vrací lesk, pružnost a pevnost. Biolage Essentials HydraSource neobsahuje nebezpečné parabeny. Cenu v tomto případě považujeme za adekvátní, za 250 ml přípravku zaplatíte něco okolo 200 Kč.

3. L’Oréal Professionnel Serie Expert Vitamino Color Resveratrol

L’Oréal Professionnel Serie Expert Vitamino Color Resveratrol kondicionér pro barvené vlasy

Pokud rády měníte svoji image, určitě také rády experimentujete, co se barvy vašich vlasů týče. Pro barvené vlasy doporučujeme zvolit tento šampon L’Oréal Professionnel Serie Expert Vitamino Color Resveratrol, který prodlužuje krásu nově nabarvených vlasů. Před vyblednutím barvy dokáže chránit až 8 týdnů. Ochranná funkce se skvěle doplňuje s výživnou funkcí, aby byly vaše vlasy zdravé, pevné a připravené na další obarvení. Spokojené budou jak vaše vlasy, tak i peněženka. Za tubu s 300 ml šamponu zaplatíte přibližně 200 Kč.

4. Kérastase Résistance Bain Extentioniste

Kérastase Résistance Bain Extentioniste šampon pro podporu růstu vlasů

Lámavé vlasy a roztřepené konečky, to jsou problémy, které se dotýkají nejedné ženy. Šampon Kérastase Résistance Bain Extentioniste si díky svému složení, které je bohaté na kreatin, taurin a lipidy, s těmito nešvary poradí. Podporuje růst vlasů, obnovuje jejich přirozenou sílu a zajišťuje zdravou pokožku. K tomu všemu příjemně voní a je vhodný pro všechny typy. Cena se pohybuje okolo 650 Kč za 250 ml.

5. Joico Moisture Recovery

Joico K-PAK Color Therapy kondicionér pro barvené vlasy

Šampon Joico Moisture Recoveryintenzivní hydratační účinek, tudíž je vhodný pro všechny, které trápí suchost vlasů. Vaše vlasy díky němu získají zpět svoji flexibilitu, lesk a jemnost. Je vhodný i pro barvené vlasy. Pokud jste si vybrali právě tento šampon, připravte si zhruba 350 Kč, za které si můžete pořídit 300 ml výrobku.

6. Vichy Dercos Anti-Dandruff

Vichy Dercos Anti-Dandruff šampon proti lupům

Lupy, lupy a zase lupy. Kdo se s tímto problémem setkal, ví, že zbavit se jich může být velký problém. Každý problém ale má své řešení, v tomto případě je řešením Vichy Dercos Anti-Dandruff. Nejen že vaše vlasy zbaví lupů a mastnoty, ale zabraňuje i dalšímu vzniku lupů. Má lehce osvěžující vůni a jeho cena je více než přijatelná, 320 Kč za 200 ml přípravku.

7. Alterna Caviar Anti-Aging Replenishing Moisture

Alterna Caviar Replenishing Moisture Shampoo

Blahodárné účinky pro vaše vlasy slibuje šampon Alterna Caviar Anti-Aging Replenishing Moisture. Vaše suché vlasy pocítí rozdíl již po prvním použití, což je určitě vlastnost, která není pravidlem ani u těch nejlepších šamponů. Ptáte se, jak je to možné? V čem je tento produkt tak jedinečný? Odpovědí je unikátní složení, které zahrnuje blahodárný kaviárový extrakt. Tento extrakt je bohatý na Omega–3 mastné kyseliny. Vaše vlasy budou díky tomuto šamponu lesklé, silné a důkladně chráněné proti vnějším vlivům. Cena za lahvičku s 250 ml ale atakuje hranici 950 Kč. V tomto případě však považujeme cenu za adekvátní.

8. Maria Nila True Soft

Maria Nila True Soft hydratační šampon pro suché vlasy2

Tento šampon si poradí s lámavými a suchými vlasy. Jeho účinnou složkou je arganový olej, který zároveň zajišťuje velmi příjemnou vůni. Po použití jsou vlasy jemné, pevné a hydratované. Díky vitamínu B5 získají zpět svůj lesk a vitalitu. Švédský výrobek má své kvality, které si ovšem nechá zaplatit. Cena se pohybuje mezi 380 až 450 Kč za 350 ml.

9. Matrix Total Results Color Obsessed

Matrix Total Results Color Obsessed šampon pro barvené vlasy

Dalším zástupcem šamponů, které se specializují na barvené vlasy, je Matrix Total Results Color Obsessed. Díky svým účinkům prodlužuje dobu, po kterou vaše vlasy vypadají jako čerstvě po zásahu kadeřníka. Vlasy jsou lesklé, hydratované a vitální. Kromě příjemné vůně vás potěší také svou cenovkou. Za 300 ml výrobku se s cenou vejdete do 220 Kč.

10. TIP pro muže: Alpecin Hair Energizer Coffeine Shampoo C1

Alpecin Hair Energizer Coffein Shampoo C1 kofeinový šampon

Test šamponů zahrnuje také přípravek pro muže, protože i oni chtějí oslňující vlasy plné života. Šampon Alpecin Hair Energizer Coffeine Shampoo C1 obsahuje kofein, který aktivuje vlasové kořínky a podporuje růst vlasů. Zinek a niacin pak společně udržují vlasové kořínky silné a zdravé. Mnoho pánů se potýká s problémem řídnutí a vypadávání vlasů – s tím však tento šampon rovněž bojuje. Doporučujeme jej stejně jako výrobce používat každý den pro dosažení požadovaného výsledku. Cena produktu je velice příznivá, příjemných 170 Kč za tubu s 250 ml.

Jak vybrat ten nejlepší šampon na vlasy?

Šampon na vlasy má jasný cíl – vyčistit vlasy a vlasovou pokožku od špíny, nečistot a potu, který pokožka přirozeně produkuje. A základem krásných vlasů je právě zdravá a čistá vlasová pokožka. Přestože v obchodech většina lidí k lahvičkám šamponů čichá a rozhoduje se podle vůně, existují více podstatné faktory, které byste měli zvážit. Přečtěte si, co všechno byste měli vědět v případě, že vybíráte-li ten nejlepší šampon pro vaše vlasy.

 1. Určete, jaký máte typ vlasů. Šampony se vyrábí pro suché, mastné, poškozené či normální vlasy.
 2. Zhodnoťte, zda vás netrápí některý z vlasových problémů. Lidé se často potýkají například s lupy či nepříjemným vypadáváním vlasů.
 3. Rozhodněte, jaký účinek od šamponu očekáváte. Některé šampony na vlasy zajišťují objem, jiné vlasy vyživují či vyhlazují.
 4. Zvažte, zda vám vyhovuje složení běžných šamponů, nebo zda se budete muset některým složkám vyhnout. Zejména osoby s citlivou pokožkou vyhledávají šampony se 100% přírodním složením.

Nejlepší šampony na vlasy

Typy vlasů

Důležitým kritériem při výběru šamponu je typ vlasů. Podle toho se totiž odvíjí složení. A pouze správně vybraný šampon vám přinese takové účinky, které od něj očekáváte. Jaký typ vlasů máte právě vy? V řádcích níže vám poradíme.

Normální vlasy

Majitelky normálních vlasů jako by vyhrály jackpot ve sportce. Normální vlasy jsou přirozeně lesklé, pružné a na pohled vypadají zdravě. Jejich konečky se netřepí a většinou je ani netrápí žádné vlasové problémy. Skvěle se s nimi pracuje a účes z nich bez problémů drží tvar i po dlouhé hodiny. I přesto je však namístě o takové vlasy pečovat. Šampon na normální vlasy podporuje jejich růst, udržuje pružnost a vitalitu. Mívá skvěle vyrovnaný poměr pěnivých a aktivních látek, který často doplňují vitamíny a další pečující složky.

Suché vlasy

Suché vlasy se špatně rozčesávají, často lámou a jsou velmi křehké. Jejich konečky bývají navíc nevzhledně roztřepené. Šampony na suché vlasy proto mají silné hydratační účinky. V některých případech mohou být doplněny různými přírodními výtažky, jako je například aloe vera. Hydratace vašim vlasům dodá ztracený lesk, sílu a pružnost. Správná péče v podobě vhodného usnadní jejich rozčesávání a ochrání konečky před třepením.

Tip: Tipy na nejlepší šampony na suché vlasy najdete ve speciálním článku

Mastné vlasy

Mastné vlasy jsou strašákem nejen spousty dospívajících teenagerů, ale i osob v pokročilejším věku, kteří se s tímto problémem také potýkají. Za mastné se vlasy dají považovat tehdy, kdy se jen pár hodin po umytí slepují do mastných lesklých pramínků. Jsou těžké, nepruží a na pohled vypadají hrozně. Záchranou však může být kvalitní šampon na rychle se mastící vlasy, který má typicky nižší poměr pěnivých látek. Dokáže odstranit mastnotu z vlasů a při jeho pravidelném používání snižuje tvorbu mazu na pokožce.

Poškozené vlasy

Poškozené vlasy bývají nejčastěji následkem nesprávné nebo chybějící péče. Jsou slabé, nelesknou se a na pohled působí smutně a bez života. Poškozené vlasy také často doprovází jejich lámavost a nedostatek pružnosti. Aby se dostaly zpět do kondice, je potřeba zvolit šampon na poškozené vlasy. Mívá silné ozdravující účinky, díky kterým zvyšuje odolnost vlasů a uzavírá jejich poškozená místa. Děje se tak zpravidla díky účinným látkám, jako jsou ceramidy, keratin a minerální látky. Pravidelným používáním správného šamponu navrátíte vlasům jejich pružnost a zdravý vzhled.

Barvené vlasy

Barvené vlasy jsou kategorie sama pro sebe. Ačkoliv první dny po barvení mohou působit leskle a zdravě, po čase jejich barva začne blednou a stanou se velmi náchylné k vysoušení a lámavosti. Často barvené vlasy jsou oslabené a volají po výživě. Určitě proto sáhněte po šamponu na barvené vlasy, který chrání barvu na vlasy před rychlým vymytím a vyblednutím vlivem slunečního záření. Obvykle obsahuje vitamíny, minerální látky a oleje, které zajišťují onu potřebnou výživu a dodávají vlasům zdravý lesk.

TIP:

Zvažujete-li, jaký je nejlepší šampon na jemné vlasy, rozhodujte se podle účinku. Jemné vlasy většinou potřebují získat na objemu, pomohou tudíž objemové šampony. Vybírejte ale ty bez silikonů –mohly by totiž jemné křehké vlasy zbytečně zatěžovat a objem byste poté nevyčarovali ani sebedelším fénováním.

Trápí vás některý z vlasových problémů? Správný šampon vám pomůže

Stejně jako lidská pokožka bývají i vlasy velmi náchylné na změny počasí. Proto vás obzvláště v zimě mohou obtěžovat vlasové problémy, kvůli kterým vaše kštice ztratí svou obvyklou kondici. Těmto problémům je proto potřeba výběr šamponu přizpůsobit, abyste mohli vlasům dopřát odpovídající péči. Vězte, že jeden druh šamponu vám na celý život nevystačí.

Nejčastější vlasové problémy:

 • Lupy
 • Vypadávání
 • Plihnutí
 • Zacuchávání
 • Elektrizování a krepatění
 • Vysoušení a lámavost

Jaký účinek od šamponu očekáváte?

Šampony na vlasy se od sebe liší také svým účinkem. Daný účinek většinou souvisí s typem vlasů a problémy, se kterými se daný typ vlasů potýká. Přečtěte si, se jakými šampony se můžete setkat.

 • Hydratační (zvlhčující) šampon dodává vlasům vláhu a lesk. Po použití můžete typicky cítit jemně vyhlazený povrch jednotlivých pramenů. Často jej volí majitelky suchých lámavých vlasů, avšak obecně se hodí pro silné, vlnité či hrubé vlasy. Najdete jej také pod označením hydrating či moisturizing.
 • Vyrovnávací šampon na vlasy nemá ani silně hydratující účinky, ani vysušující. Představuje jakýsi střed mezi přípravky určenými na mastné a suché vlasy. Často jej najdete pod označením balancing.
 • Objemový šampon na vlasy již dost napovídá svým označením. Je vhodný pro jemné, mastné či splihlé vlasy, které potřebují získat objem. Běžně má takový šampon lehké složení, které vlasy zbytečně nezatěžuje. Najdete jej také pod anglickým označením volumizing.
 • Vyživující (posilující) šampon je pomocníkem pro poškozené a křehké vlasy. V jeho složení obvykle najdete větší množství proteinů, které se aktivně podílejí na zlepšení stavu vlasů. Často také obsahují nejrůznější vitamíny a výtažky z rostlin, které vyživující účinek zesilují.

Složení šamponů na vlasy

Dalším kritériem, které vás bude při výběru šamponu zajímat, je složení. Šampony běžně obsahují řadu nejrůznějších látek, které zapříčiňují ony slíbené účinky. Kromě těchto pozitivních látek však bývají v kosmetice přítomny i ty negativní. Ačkoliv se jejich negativní vliv na vlasech zprvu vůbec neprojeví, trpět může vaše pokožka, kterou mohou některé látky dráždit. Jejich množství je proto dobré si ohlídat. Víte, které látky se v kosmetice často používají i přesto, že s citlivou pokožkou moc nekamarádí?

 • Ftaláty
 • Sulfáty
 • Parabeny
TIP:

Existují také produkty založené na přírodní bázi, které tyto látky neobsahují. Pokud víte, že vaše pokožka na některou kosmetiku reaguje podrážděním, raději vybírejte ze zcela přírodních šamponů na vlasy. Širokou nabídku najdete zde.

Pánské vs. dámské šampony na vlasy – v čem se od sebe liší?

Při výběru si jistě brzy všimnete, že se šampony na vlasy rozdělují na pánské a dámské. A ačkoliv by se mohlo zdát, že jejich rozdíl spočívá ve složení, opak je pravdou. Jejich obsah vůbec nesouvisí s tím, zda je produkt určen pro dámskou, nebo pánskou pokožku. I zde totiž hraje důležitou roli účinek šamponu a typ vlasů, pro který je určený. Rozdílem, kterého si ale jistě všimnete, je vůně.

Víte, jak často si mýt vlasy?

Hodně žen se často ptá: Existují kvalitní šampony pro každodenní použití? Jednoznačně se dá říct, že ne. Vlasy by se totiž měly umývat jen 2× týdně. Častější, nebo dokonce každodenní mytí vlasům neprospívá – některé se mohou více mastit, jiné extrémně vysušovat.

Existují však situace, kdy je dodržení takové frekvence nemožné. Typicky je to například dobrodružná dovolená pod stanem, ke které neodmyslitelně patří oheň, jenž nejen na oblečení zanechá výraznou pachovou stopu, nebo práce, kde se člověk pohybuje v prostředí plném pachů. Účinným řešením, jak v těchto situacích předejít vlasovým problémům kvůli častému mytí, jsou suché šampony na vlasy. Vyrábí se ve spreji, nebo ve formě prášku. Suchý šampon se na vlasy jednoduše nanese, důkladně vyčeše a je hotovo.

Nejprodávanější šampony podle Heureka.cz

Vybrala jsem i další šampony podle určení:

Přidat komentář

3 + seven =