TOP 10: Nejlepší ústní vody a proč je důsledně používat při každém čištění zubů

Ústní vody by měly patřit do vaší každodenní rutiny týkající se péče o vaše zuby. Jejich složení dokáže posílit zubní sklovinu, zbavit vás potíží s citlivými dásněmi a také snížit jejich krvácení. Jaké jsou ale nejlepší ústní vody, které jsou momentálně na trhu k dostání? Podle jakých vlastností tento přípravek vybírat, aby vám stoprocentně vyhovoval? A jak ústní vodu správně používat?

Porovnání nejlepších ústních vod – TOP 5

ProduktNaše hodnoceníOrientační cena
1.Elmex Caries Protection ústní voda
TOP 1

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
do 170 Kč Zjistit cenu
2.Ben & Anna Přírodní ústní voda
TOP 2

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
do 270 Kč Zjistit cenu
3.Herbadent Original bylinná ústní voda
TOP 3

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
do 100 Kč Zjistit cenu
4.Swissdent Extreme ústní voda s bělicím účinkem
TOP 4

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
do 400 Kč Zjistit cenu
5.Coslys Ústní voda
TOP 5

[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]
do 200 Kč Zjistit cenu

TOP 10: Test a recenze ústních vod

Přečtěte si naše krátké recenze vybraných ústních vod. Zjistěte, jaké významné složky najdete v jejich složení a s čím vám pomohou.

1. Elmex Caries Protection ústní voda

Elmex Caries Protection ústní voda

Co se týče péče o zubní dutinu, jsou pomyslnou sázkou na jistotu produkty značky Elmex. A pozadu nezůstává ani tato ústní voda, která je vhodným doplňkem pro každodenní péči o vaše zuby a právem se řadí mezi nejprodávanější ústní vody. Pomáhá zajistit efektivní ochranu před zubním kazem a díky obsažené látce aminfluorid posiluje odolnost zubní skloviny. Díky tomu je sklovina odolnější vůči působení kyselin.

Ústní voda neobsahuje alkohol ani umělá barviva. Používat ji lze i v případě, že máte můstky nebo používáte rovnátka. Při pravidelném používání je sklovina remineralizovaná a zpevněná. Ústní voda má příjemnou jemnou chuť a v ústech nezanechává pocit sucha jako některé konkurenční výrobky. Hodí se nejen pro dospělé, ale i pro děti od 6 let. Za mě skvělá volba pro většinu lidí.

2. Ben & Anna Přírodní ústní voda pro citlivé zuby

Ben & Anna Přírodní ústní voda pro citlivé zuby

Pokud dáváte přednost přírodním produktům, možná vás zaujme ústní voda pro citlivé zuby od značky Ben & Anna. Její složení je 100% přírodní a tím pádem šetrné k vaší ústní dutině. Ústní voda se prodává ve skleněné znovuuzavíratelné lahvičce. Složení přináší antiseptický a antibakteriální účinek, díky čemuž pomáhá předcházet zánětu dásní a následné paradentóze. Navíc je vhodná i pro majitele opravdu citlivých zubů.

K vypláchnutí úst budete potřebovat 4 lžíce ústní vody, které se nesmíchávají s vodou. Drobnou nevýhodou může být fakt, že ústní voda nemá objemné víčko, které by bylo možné použít jako odměrku. Součástí složení je například extrakt z aloe vera pomáhající odstraňovat bakterie nebo šalvěj lékařská pomáhající při zánětech dutiny ústní. Extrakt z rakytníku oceníte při léčbě paradentózy nebo výskytu aftů.

3. Herbadent Original bylinná ústní voda

Herbadent Original bylinná ústní voda

Bylinnou ústní vodu Herbadent Original oceníte zejména v případě, že vás trápí potíže s dásněmi. Obsahuje sedm léčivých rostlin a její pravidelné používání pomáhá posilovat zdraví zubů, dásní a sliznice. Ústní voda snižuje riziko zánětu dásní a paradentóza a redukuje tvorbu zubního kazu. Používat ji lze i při krvácení dásní.

Ústní voda neobsahuje alkohol a lze ji používat i dlouhodobě. Není agresivní, naopak je v ústech příjemná. Díky tomu vás nebude zbytečně dráždit, pokud vás například trápí akutní zánět dásní.

4. Listerine Clean & Fresh Mild Taste ústní voda

Listerine Clean & Fresh Mild Taste ústní voda

Mezi populární ústní vody se právem řadí také kvalitní ústní voda Listerine Clean & Fresh Mild Taste bez obsahu alkoholu. V jejím složení najdete 220 ppm fluoridů a esenciální oleje, které pomáhají zajistit svěží pocit v ústech. Ústní voda posiluje zubní sklovinu a omezuje přítomnost zubního povlaku.

Přispívá k tomu, že z dutiny ústní odstraňuje bakterie, které nevyčistil zubní kartáček. Kromě toho přispívá k celkově lepšímu stavu dásní. Jelikož neobsahuje alkohol, nezanechává v ústech nepříjemný suchý pocit. Ústní vodu mohou používat i osoby mající rovnátka. Je vhodná pro dospělé a děti od 6 let.

5. Dr. Landa Bylinná ústní voda

Dr. Landa Bylinná ústní voda

Vyzkoušet dále můžete bylinnou ústní vodu značky Dr. Landa, která je ryze českým výrobkem. Skládá se pouze z extraktu z bylin a extraktu z propolisu. Jedná se tedy o dvousložkový produkt, jehož vysoká účinnost je založena na vzájemném působení obou látek.

Ústní voda je koncentrovaná a ředí se s vodou. Díky tomu vám jedno balení vydrží poměrně dlouhou dobu. V případě potíží můžete ústní vodu aplikovat také neředěnou.

6. Swissdent Extreme ústní voda s bělicím účinkem

Swissdent Extreme ústní voda s bělicím účinkem

Zdraví vašich dásní a zubů můžete podpořit také používáním ústní vody Swissdent Extreme s bělicím účinkem. Tato ústní voda pracuje s patentovanou technologií Oxygard, která přináší prokázaný zesvětlující účinek a navíc urychluje bělení s pomocí zubních past Swissdent.

Při pravidelném používání pomáhá zbavit dutinu ústní zápachu po cigaretách, alkoholu a jídle. Při každém použití jemně bělí zuby a má dlouhotrvající osvěžující účinek. Kromě toho také eliminuje vznik zubního plaku a zajišťuje ochranu pro vaše dásně. Pro dosažení lepších účinků je vhodné ústní vodu kombinovat s bělicími pastami stejné značky.

7. Parodontax Daily Gum Care Extra Fresh

Parodontax Daily Gum Care Extra Fresh

Pokud vás trápí problémy s dásněmi a hledáte šetrnou ústní vodu, lze doporučit produkty značky Parodontax. Konkrétně Parodontax Daily Gum Care Extra Fresh je navržena tak, aby byla k dásním šetrná. Pomáhá odstraňovat zubní plak mezi zuby a také v linii dásní.

Kromě toho také obsahuje fluorid v množství 225 ppm, díky čemuž pomáhá docílit silnějších zubů. Ústní voda neobsahuje alkohol, a proto zbytečně nevysušuje ústní dutinu. Používat ji mohou dospělí i děti od 6 let.

8. Lacalut Aktiv

Lacalut Aktiv

Ústní voda Lacalut Aktiv je skvělým pomocníkem při parodontóze a krvácení dásní. V jejím složení totiž najdete složku aluminium laktát, která zajišťuje efektivní ochranu před parodontitidou. Dásně se díky této látce citelně napnou a krvácení dásní se postupem času zastaví a zklidní. Ústní voda má příjemnou chuť a zanechává pocit svěžesti.

Ústní voda je také pomocníkem pro narušení bakteriálního zubního povlaku. Díky tomu poskytuje ochranu před vznikem zubního kazu a parodontitidy. Látka chlorhexidin navíc přináší prokazatelný antibakteriální účinek. Ústní voda neobsahuje alkohol a nezpůsobuje tedy suchý pocit v ústech. Kromě jiného se hodí i pro majitele zubních protéz.

9. Meridol ústní voda bez alkoholu

Meridol ústní voda bez alkoholu

Ústní voda Meridol pomáhá chránit ústní dutinu před krvácením dásní a jejich ustupováním. Ústní voda má antibakteriální účinky a perfektně doplňuje každodenní péči o vaši ústní dutinu. Zároveň z dlouhodobého hlediska přispívá k redukci zubního plaku, který může být hlavní příčinou zánětu dásní.

Důležitou složkou ve složení této ústní vody je aminfluorid (fluorid cínatý) s prodlouženým účinkem. Přípravek také přispívá k celkovému zklidnění zánětu dásní a snižuje jejich krvácivost. Kromě toho ústní voda udržuje přirozenou rovnováhu bakteriální mikroflóry v ústní dutině.

10. Coslys Ústní voda pro kompletní ochranu

Coslys Ústní voda pro kompletní ochranu

Ústní voda Coslys zajišťuje kompletní ochranu zubů a dásní. Předností je přírodní složení s obsahem zeleného čaje, který předchází negativnímu působení kyselin na zuby. Zároveň ústní voda bojuje proti zubnímu kazu a udržuje bakteriální flóru na dobré úrovni.

Kromě toho ústní voda obsahuje mátu, hydrolát máty peprné a xylitol a zajišťuje svěží dech. Dále ve složení najdete přírodní pšeničný alkohol s květovou vodou z máty peprné, díky čemuž přispívá k velmi dobré hygieně úst. Zajímavostí je také fakt, že značka Coslys pochází z Francie, kde se řadí k pěti nejoblíbenějším kosmetickým značkám.

Proč používat ústní vodu

Ústní voda by měla patřit mezi vaše pomůcky používané při zubní hygieně. Měla by být doplňkem vašeho zubního kartáčku, zubní pasty, mezizubních kartáčků i zubní nitě. Ústní voda pomáhá zabraňovat překyselení a částečně i demineralizaci zubní skloviny. V jejím složení často najdete fluoridy, které přispívají k posílení zubní skloviny. Kromě toho se ve vybraných produktech nachází složky s protizánětlivými účinky, které jsou nápomocné při léčbě zánětu dásní.

Ústní vody také přispívají k redukci zubního plaku, který nedokáže úplně stoprocentně odstranit žádný kartáček. Některé látky obsažené v ústních vodách navíc na povrchu zubů setrvávají dlouhodobě, díky čemuž prodlužují dobu jejich působení po vyčištění.

Co by měla ústní voda obsahovat?

Na trhu je v současné době k dostání velká spousta produktů. Správně se mezi nimi zorientovat však může být oříškem. Pojďme si představit několik základních složek, které můžete v ústních vodách najít a řekněme si, k čemu jsou určeny.

Ústní vody s alkoholem jsou určeny pro okamžité osvěžení, jelikož zanechávají příjemný pocit svěžesti. Na druhou stranu obsažený alkohol může nadměrně vysušovat sliznice. Pro osoby s citlivější ústní dutinou se proto doporučují spíše ústní vody bez alkoholu.

Obsažené fluoridy přispívají k posílení zubní skloviny. Některé osoby však může trápit alergie na fluoridy a v takovém případě je jejich obsah v ústní vodě nežádoucí. Pokud vás trápí potíže s dásněmi nebo trpíte na výskyt aftů, poohlížejte se po ústní vodě s chlorhexidinem.

Jak často používat ústní vodu

Ústní vodu je obecně vhodné používat jednou denně, před spaním. Nejprve si vyčistěte zuby jako obvykle a nezapomeňte také použít mezizubní kartáčky. Následně si ústní vodou intenzivně vyplachujte ústa alespoň 30 vteřin. Ústní vodu vyplivněte, nepolykejte ji. Po jejím použití se doporučuje již nic nepít ani nejíst. Pokud ústní vodu použijete ráno, odložte snídani alespoň o 30 minut od vypláchnutí úst.

Ústní vodu nelze doporučit používat opakovaně v průběhu dne (maximálně byste po ní měli sáhnout ráno a večer). Látky obsažené v některých ústních vodách by totiž při nadměrném používání mohly dráždit sliznice a dásně a nadělat více škody než užitku. Ústní vodu z vysokým obsahem chlorhexidinemu je třeba používat pouze krátkodobě pro léčbu akutních potíží.

Čtěte také: Tipy na nejefektivnější domácí bělení zubů

Jakou ústní vodu vybrat pro děti

Některé ústní vody mohou bez obav používat dospělí a děti od 6 let. Kromě toho jsou ale na trhu k dostání i speciální ústní vody pro děti. Od dospělých variant se liší především tím, že neobsahují žádný alkohol. Zároveň obsahují pouze malé množství fluoridů. Obecně se používání ústních vod u dětí doporučuje až od věku 5 až 6 let, kdy již dokáží s tekutinou v ústech správně pracovat, aniž by ji spolkly. Pokud chcete u dětí posílit motivaci pro správné čištění zubů, můžete jim pořídit také speciální ústní vody zvýrazňující zubní plak.

Přidat komentář

eight + eighteen =